Českého lyžaře zabila v tyrolských Alpách lavina. Přehlédl okraj sjezdovky

Při pádu laviny na ledovci Hintertux v tyrolském Zillertalu zahynul český lyžař. Podle agentury APA se Čech pohyboval mimo sjezdovku, když ho strhla 150 metrů široká a 100 metrů dlouhá desková lavina. Záchranáři, kteří vyprostili 41letého lyžaře zpod jeden a půl metru silné vrstvy sněhu, už mohli jen konstatovat smrt.

Policie nejprve vycházela z verze, že Čech, který se na místě pohyboval spolu se třemi přáteli, ztratil na sjezdovce zabezpečené před lavinami lyži, kterou se vydal hledat do nezabezpečeného prostoru.

Později se ale ukázalo, že nejspíš kvůli špatné viditelnosti v ostré zatáčce přehlédl okraj sjezdovky a vyjel mimo ni do nechráněné oblasti. Po zhruba 15 metrech jízdy mimo sjezdovku ztratil lyži, pokračoval ale o dalších 20 metrů dál, než upadl. Tento pád pak způsobil utržení deskové laviny.

Jeho společníci ihned zavolali na tísňovou linku. Záchranáři Čecha vyhrabali po dvaceti minutách. V té době byl už však mrtvý.

Na záchranné akci se podílela horská záchranná služba, alpská policie, vlekaři a několik přítomných lyžařů. Nasazeny byly i dva vrtulníky.

Vydáno pod