Britští labouristé si zvolili do vedení strany Eda Milibanda

Londýn - Novým šéfem britské opoziční Labouristické strany se dnes v Manchesteru stal bývalý ministr energetiky Ed Miliband. V „bratrovražedném“ boji porazil poměrně překvapivě a nejtěsnějším rozdílem svého staršího bratra, bývalého ministra zahraničí Davida Milibanda. Podle výsledků vnitrostranických voleb, které byly zveřejněny v Manchesteru v předvečer konference labouristů, získal Ed Miliband v posledním kole hlasování 50,65 procenta hlasů a David 49,35 procenta. Labouristická strana vybírala nového vůdce poměrně složitým způsobem. Od června pětice kandidátů absolvovala desítky debat po celé zemi. O vítězi pak rozhodovali z jedné třetiny řadoví členové, ze třetiny odboráři a ze třetiny labourističtí poslanci.

O vítězi rozhodly přerozdělené hlasy dalších kandidátů, kteří zůstali s odstupem za oběma bratry - exministra školství Eda Ballse, bývalého ministra zdravotnictví Andyho Burnhama a poslankyně Diane Abbottové. Čtyřicetiletý Ed Miliband nastupuje do čela strany po květnových volbách, ve kterých labouristé po 13 letech vlády prohráli a po kterých z čela strany odstoupil tehdejší premiér Gordon Brown. Jako první hned po volbách oznámil svou kandidaturu pětačtyřicetiletý David Miliband, který byl také dlouho považován za favorita. O vítězství jeho bratra rozhodla především o něco větší podpora odborů a stranických aktivistů. Ed byl blízkým spolupracovníkem Gordona Browna a bývá řazen k levicovějšímu proudu ve straně. Naopak David patřil spíše do okruhu dalšího expremiéra a Brownova soka, Tonyho Blaira, a je považován za centristu.

Britští analytici poukazují na to, že Ed je možná o něco levicovější než jeho bratr, ale dosud se snažil především vyhrát souboj o vedení strany. Jako šéf opozice, který bude chtít vyhrát volby a stát se příštím premiérem, se bude muset posunout ke středu. Po ohlášení výsledků vedly první kroky nového šéfa labouristů k bratrovi, se kterým se v záplavě blesků fotoaparátů objal. V projevu pak zdůraznil, že dneškem končí souboj o vedení a „všichni budeme postupovat kupředu společně jako tým“.

Již během uplynulého týdne se sešli spolupracovníci obou bratrů a potvrdili, že David bude zasedat ve stínovém kabinetu i v případě Edova vítězství. Ed Miliband poděkoval svým předchůdcům v čele strany Gordonu Brownovi a Tonymu Blairovi, ale připomněl, že „labouristé prohráli volby a prohráli je o hodně“.

Ed Miliband o Labouristické straně:

„Vím, že jsme ztratili důvěru, vím, že jsme ztratili kontakt, a vím, že se musíme změnit.“  


Bratři Milibandové pocházejí ze severního Londýna, chodili do stejné školy a na stejnou univerzitu (v Oxfordu) a nakonec se sešli jako ministři v Brownově vládě. Naposledy byli dva bratři členy britského kabinetu v roce 1938. Jejich rodiče jsou původem polští Židé, kteří za 2. světové války uprchli do Belgie. Jako politici jsou mnohem více centrističtí než jejich otec, marxistický sociolog Ralph Miliband. Jejich matka dosud žije.

Ed Miliband
Zdroj: ČT24