Záchranný prapor v Jindřichově Hradci bude možná zrušen

Jindřichův Hradec - Nejistou budoucnost mají příslušníci 153. záchranného praporu v Jindřichově Hradci. V případě živelních pohrom pomáhají integrovanému systému. Podobných praporů je v České republice šest, už nyní se hovoří o reorganizaci dvou z nich v Bučovicích na Vyškovsku a v Jindřichově Hradci.

Těžká technika záchranného praporu pomáhala zachraňovat lidské životy při mnoha živelních pohromách: „Největší akcí našeho záchranného praporu bylo na povodních 2002,” potvrzuje Karel Mochar, tiskový mluvčí 153. záchranného praporu Jindřichova Hradce. V rámci transformace Armády České republiky se uvažuje o reorganizaci dvou až tří podobných praporů. Ten v Jindřichově Hradci, který pomáhá jak na jihu Čech tak v kraji Vysočina, by mohl být jedním z nich. Ani náčelník generálního štábu, který dnes prapor navštívil, ani ministerstvo obrany případné zrušení nechtěli komentovat: „Až do projednání ve vládě nebude ministerstvo obrany sdělovat žádné bližší informace k transformačnímu materiálu,” znělo vyjádření tiskového odboru Ministerstva obrany.

Se zrušením záchranného praporu rozhodně nesouhlasí vedení Jindřichova Hradce. Starosta Karel Matoušek (ODS) tvrdí: „Je to hození přes palubu jihočeského kraje, protože my sedláci asi sneseme všechno.” Podle Hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka má prapor, který v případě ohrožení pomáhá složkám integrovaného záchranného systému, další nezastupitelnou roli: „V operační zóně tohoto praporu se nacházejí obě jaderné elektrárny jak Temelín, tak Dukovany.”

Dnes v útvaru působí téměř tři sta vojáků a civilních zaměstnanců. Který z praporů bude nakonec zrušen, bude jasné na konci září, kdy o tom bude jednat vláda.