Záchranné služby jednaly v Karlových Varech

Karlovy Vary – Na 300 zástupců zdravotnických záchranných služeb jednalo na konferenci v Karlových Varech. Už několik let čekají na zákon, který by dal jejich práci jednotná pravidla. Přestože se zúčastnění záchranáři na konferenci shodli, že nový zákon je nesmírně potřeba, řídí se zatím pouze i když již nedostačující, přesto stále platnou, vyhláškou z roku 1992. Předpokládají, že zákon by mohl záchrankám pomoct vyřešit problémy s jejich financováním.

Záchranné služby zatím marně čekají na vlastní zákon, parlament jej měl schválit už v loňském roce. Kvůli pádu vlády se však k projednání nedostal. „Zákon sám se dotýkal nejen odborných činností a struktury záchranné služby, ale týkal se také financování,“ uvedl předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

V důsledku toho měla řada záchranek v loňském roce problémy s rozpočtem. Například v Pardubickém kraji kvůli tomu nedávno rezignoval její ředitel. Peníze chybí na provoz, nové lékaře, ale i na auta. „Auto na záchranné službě by nemělo mít najeto více než 200 tisíc kilometrů a 6 let stáří. To dneska už nedodržujeme,“ potvrdil ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovy Vary Ivo Tukinski. Marek Slabý doplnil: „Pojišťovnami jsme placeni pouze za výkon a kraje musí dofinancovat veškeré ostatní náležitosti.“

Reportáž Marka Štětiny (zdroj: ČT24)

Podle nového zákona by ale měly záchranné služby dostávat další peníze i od státu. Ten by mohl zaplatit například provoz operačních středisek, tedy až 30 procent celkových nákladů. „To financování by bylo poměrně podstatným krokem ke stabilizaci záchranných služeb,“ podotkl předseda Slabý a předseda sekce Medicíny katastrof Společnosti urgentní medicíny Jihomoravský kraj Pavel Urbánek dodal: „Je velice podstatné, aby politici opravdu otevřeně řekli, jaký typ záchranné služby a jakou kvalitu chtějí.“

Zákon o záchranných službách vloni předložilo ke schválení Ministerstvo zdravotnictví. „Doposud se nepodařilo najít ve sněmovně takový konsensus, aby bylo možno zákon schválit. Ministerstvo zdravotnictví ten zákon považuje za velmi důležitý,“ prohlásil mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR Vlastimil Sršeň.

Záchranné služby se ale vlastního zákona jen tak nedočkají, zabývat se jím bude nejdřív až nový parlament po volbách.

Načítání...