Za demenci může i selhání imunitního systému, tvrdí ředitel ICRC Stokin

Brno - Selhání imunitního systému může být jedním z důvodů vzniku demence. To tvrdí ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (ICRC) Gorazd B. Stokin. Spolu s kolegy ze Španělska a USA totiž objevil nové onemocnění mozku, které podle nich demenci způsobuje. Projevuje se specifickými příznaky a má velmi rychlý průběh. Například jeden ze Stokinových pacientů se za necelého půl roku stal ze zdravého člověka pacientem neschopným řeči a chůze.

„Vznik demence může být ovlivněn nejen působením antigenů na změny v mozku, ale i selháním tolerance k vlastním imunitním buňkám. Je to poprvé, co bylo něco takového zjištěno,“ vysvětlil Stokin. Podnětem ke zkoumání byl právě jeho pacient, u kterého měla demence rychlý vývoj a nezvyklé symptomy.

„Prvními příznaky jsou hyperaktivita a potíže se zažíváním, zejména průjmy a zvracení. Brzy se přidá ztráta orientace a koordinace pohybů,“ pokračoval Stokin. Později pak dochází ke ztrátě řeči, zraku a paměti. „Od začátku onemocnění do chvíle, kdy se člověk stává naprosto bezmocným, přitom uplyne jen několik měsíců. U mého pacienta to bylo necelých šest měsíců, kdy se stal z aktivního podnikatele člověkem neschopným řeči a chůze,“ dodal Stokin.

Na základě jeho objevu objevili lékaři několik podobných pacientů v USA a Německu. Stokin tak předpokládá, že testy prokážou, že onemocnění není nijak vzácné. „Podle dosavadních zjištění jím trpí především lidé středního věku. Rizikovou skupinou jsou i dvacetileté ženy s karcinomem vaječníků. Při včasném záchytu je úspěšná léčba kortikosteroidy, při souběžném nádorovém onemocnění je podmínkou odstranění vaječníku,“ doplnil Pavel Gejdoš, mluvčí centra ICRC, které se zaměřuje na výzkum chorob srdce a mozku s cílem nalézt nové technologie, metody a léčiva pro prevenci.