Kyselka (Karlovarský kraj) – Po patnácti letech chátrání nabídlo ministerstvo kultury pomoc při záchraně lázní v Kyselce na Karlovarsku. Ministerští úředníci a zástupci kraje věří, že památku je možné ještě zachránit. Bývalý starosta obce i někteří znalci však tvrdí, že je příliš pozdě. Kyselka se nachází v údolí řeky Ohře, malý přítok zde tvoří Lomnice, která přitéká z Vojenského újezdu Hradiště. V obci se nachází naučná stezka Kyselka – Andělská Hora, vede sem železniční vlečka, která zajišťovala transport minerální vody Mattoni.
V Kyselce stále nejasno
Ještě před šesti lety měly téměř všechny budovy své střechy. Dnes je většina z nich propadlá a ministerstvo teď přichází s materiálem, který říká, jak dál postupovat při záchraně památky. Má statické posudky a nabízí dotační programy. „Chceme opravdu učinit vše pro to, aby kulturní památky v Lázních Kyselka byly zachráněny,“ potvrdila náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková. Soudní znalec v oboru nemovitostí Ivan Žikeš z Karlových Varů však namítá: „Už je to je jenom taková póza nebo hra. Nevím, jak bych si to vysvětlil, protože každý rozumný člověk, který vidí, v jakém stavu je ekonomika státu, musí jasně vědět, že to je ztracená investice.“ Zástupci ministerstva nesouhlasí. Tvrdí, že v Kyselce je ještě co chránit. Podle ředitele Památkové inspekce MK ČR Martina Zídka se v minulosti měnili majitelé budov, někteří skončili v konkurzu. Úřady podle něj neměly jednoduchou práci: „Úplná nečinnost tam určitě nebyla. Je ale pravdou, že ten konečný efekt – záchranu těch lázní – žádná rozhodnutí zjevně nevynutila.“
Zástupce společnosti C.T.S., která lázně vlastní posledních pět let, Petr Dostál ujišťuje, že se na záchraně památky pracuje. Tvrdí, že firma už nechala zpracovat historický a mykologický průzkum a navrtala nový pramen: „Zabezpečili jsme ty objekty, které vyloženě měly děravou střechu.“ Úředníci ministerstva poukazují, že problém památek v Kyselce vnímají delší dobu. Bývalý starosta Kyselky Josef Janát však tvrdí, že v uplynulých letech se o lázně zajímala pouze kancelář ombudsmana: „Nevím, že by někdo nějakým způsobem tlačil nebo se zajímal o to, co se s tím bude dít.“
Soudní znalec v oboru realit odhaduje, že obnova památek by si vyžádala investice v řádu miliard korun. Zdůraznil také, že si neumí představit, proč by zde někdo tak obrovské peníze investoval. Je přesvědčen, že žádný podnikatelský záměr by takový projekt v horizontu 30 let nezaplatil. Zástupce majitele lázeňských domů ubezpečil, že je připraven historické budovy lázní bezúplatně převést kraji.