Plzeň - Dálniční tunel Valík, jehož stavba o několik let zpozdila otevření plzeňského obchvatu, provází další spory. Týkají se hlavně hluku, který po zprovoznění dálnice začal obtěžovat blízkou chatovou kolonii. Chataři požadují stavbu protihlukových bariér, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) to ale odmítá. Podle novely zákona už se na rekreační oblasti nevztahuje protihluková ochrana jako dřív. Chataři tvrdí, že investor novely zneužil, aby nemusel dodržet dřívější sliby.
Tunel Valík ničí chataře
Chataři z Valíku touží po klidu, který si o víkendech užívali před zprovozněním dálničního obchvatu Plzně. Romantika je pryč. Valíkem denně projedou tisíce aut a betonový výjezd z tunelu odráží hluk aut přímo do rozsáhlé chatové kolonie. Ředitelství silnic a dálnic namítá, že si chataři stěžují bezdůvodně. „Nikde nedošlo k navýšení hladin hluku nad hranici, kterou udává norma,“ říká mluvčí ŘSD Marie Vápeníková.
Chataři ale mají hranici jinde. Hluk je obtěžuje a překonal jejich nejčernější představy. Cítí se podvedeni a tvrdí, že ŘSD na své dřívější sliby před výstavbou zapomnělo. Teď když by mělo bariéry zaplatit, nechce, a argumentuje novelou zákona, která dřív neplatila. Na tzv. Éčka se totiž už protihluková ochrana nevztahuje. „Cítím jako podraz to, že v době výstavby se mluvilo o tom, že všemi prostředky se zabrání tomu, aby rekreační oblast byla zasažena,“ uvedl autor stížnosti Petr Vavřík.
„Máme velmi omezené finanční prostředky na budování protihlukových opatření a tak preferujeme budování těchto opatření především v obytných zónách,“ vysvětluje postoj ŘSD Vápeníková. Podle Vavříka se nejedná ale o pár chat, na které se zapomnělo, ale o šedesát až sedmdesát nemovitostí.
Ředitelství silnic a dálnic tvrdí, že by se protihlukové zábrany vyplatily jedině tehdy, pokud by tady lidé trvale žili.