Kladno - V areálu bývalé huti Koněv v Kladně se původně vyráběla ocel. Po krachu Poldi v 90. letech se ale přestala používat a historické industriální objekty chátrají. Podle odborníků by přitom rozsáhlý areál mohl mít lepší využití. Studenti architektury proto vytvořili návrhy, jak by se mohly objekty v budoucnu využít. Místo rozpadlých budov by zde mohl vyrůst například park, hudební klub nebo adrenalinové centrum. Kladenský magistrát ale s takovou realizací příliš nepočítá.
Studenti architektury představili možnosti využití bývalé huti Koněv
Radnice zatím opravuje silnice v areálu. Chce také odkoupit vápenné pece, které se letos staly kulturní památkou. O širší koncepci ale zatím vedení města neuvažuje. O areál se totiž dělí asi 160 soukromých vlastníků. Podle magistrátu proto nelze s bývalou hutí jako celkem nic udělat.
„Hlavní plocha je v majetku jednotlivých vlastníků, kteří tam mají již dnes prosperující podniky. Pochybuji, že by město mělo dostatek prostředků je vykoupit,“ uvedl primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). Podle člena Občanského sdružení Kladno Koněv Tomáše Voldrába jde ale také o to, že by se město muselo trochu snažit.
Student Fakulty architektury ČVUT Václav Kruliš se například zaměřil na bývalé vápenné věže. „Využil jsem je, aby si zde lidé mohli zablbnout a zašplhat,“ komentoval. Jeho spolužák Tomáš Lapka zase objekt změnil na terminál městské hromadné dopravy. „Bylo by dobré, aby se o tyto historické stavby nepřišlo,“ poznamenala také organizátorka výstav Skanzen důl Mayrau Dagmar Šubrtová. Projekty studentů budou v tomto skanzenu vystavené až do konce listopadu .