Že na Karlově mostě není kolem páté ráno živáčka? Naopak, brzy ráno na středověký most i na další fotogenická historická místa přicházejí asijští turisté – konkrétně páry, které do Evropy létají, aby si v takových kulisách vytvořily předsvatební fotografie. Potom se jimi chlubí přátelům při samotné svatbě.
Praha, hlavní město předsvatebního focení. Asijští snoubenci se slétají za romantickými památkami
Ranní vycházka centrem Prahy skýtá pohled, který by ještě před pár lety vypadal jako z jiného světa. Jen s malou nadsázkou řečeno míjí chodec jeden pár snoubenců z Asie za druhým. Jsou na Staroměstském náměstí, u Pražského hradu, ale hlavně na Karlově mostě.
„Rekord byl asi šest svateb na mostě v jeden moment,“ vyčíslil novinář Miloš Čermák, který se s páry setkává při svém pravidelném ranním běhu.
Focení trvá několik dnů a není právě levné. Tom Chan a Sze Chanová z Hongkongu, kteří se budou brát v prosinci, zaplatili za čtyřdenní focení v Praze v přepočtu více než sto tisíc korun. V ceně mají fotografa, jeho asistenta, kameramana a vizážistku.
Prahu u čínských turistů zpopularizoval romantický film z roku 2015, který se v české metropoli natáčel. Tom Chan a Sze Chanová si Prahu pro své přesvatební focení vybrali, aniž by ji kdy předtím navštívili. Snoubenka však měla jasno. „Miluji to tady, vybrala jsem tohle místo. Miluji všechna místa v Praze,“ ujistila.
Podle majitele společnosti Prague Weddings Martina Dobeše ale nejde výhradně o pražskou záležitost. Trend předsvatebního focení zasáhl i další romantické lokality v Evropě. „Především v Evropě, ale dělá se to i na jiných místech po světě,“ dodal.
Proč to asijští snoubenci vlastně podstupují? „Chceme tyhle fotografie ukazovat v náš velký den,“ vysvětlila další z budoucích nevěst Cherrie Leong.