Státní podnik Diamo chystá sanaci areálu koksovny a bývalého Dolu Trojice ve Slezské Ostravě. Jde o území nedaleko centra Ostravy, které sousedí s haldou Emou či Slezskoostravským hradem. V budoucnu by zde měly vyrůst rodinné domy nebo les.
Ostravu čeká další sanace. Tentokrát koksovny a bývalého Dolu Trojice
Aktuálně je podle Bronislava Šrámka, náměstka ředitele podniku Diamo, lokalita zamořena řadou látek, které by mohly kontaminovat i nedalekou řeku Ostravici. „V podzemí jsou převážně produkty koksárenství, dehty, polyaromatické uhlovodíky, fenoly, kyanidy, olovo a rtuť,“ uvedl s tím, že jde přibližně o 160 000 tun nežádoucích látek.
Odhady nákladů na vyčištění sedmihektarové plochy se pohybují kolem jedné miliardy korun. Práce potrvají tři roky, platit je má stát.
V rámci sanace je podle Bronislava Šrámka potřeba celou lokalitu nejprve odlesnit a odstranit zbytky staveb. Zlikvidují se také navážky a odtěží kontaminovaná zemina. „V lokalitě jsou čtyři sanační plochy, část materiálu zůstane v areálu, část se odveze na skládky nebezpečného odpadu,“ doplnil.
Do výběrového řízení se již přihlásilo devět subjektů. Diamo nyní posuzuje nabídky. Do konce prvního pololetí pak má být jasno, která z firem areál vyčistí.
- Lokalita Trojice zahrnuje dva provázané areály, bývalý uhelný důl Trojice, kde těžba skončila v roce 1967, a bývalou koksovnu Trojice. Její provoz skončil v roce 1983. Údolí je postiženo důlní činností spojenou s těžbou uhlí. Jde o štoly a odplyňovací vrty. Navíc je kontaminováno chemickými látkami používanými jako činidla při výrobě koksu.
Zónu osídlí noví obyvatelé za 12 let
Samotná sanace má trvat tři roky, následných devět let a šest měsíců zabere podle odborníků biologická rekultivace a monitoring. K případné bytové výstavbě a rekreačním aktivitám tak bude celé území připraveno nejdříve za dvanáct let.
Jednou z hlavních činností podniku Diamo v Moravskoslezském kraji je zahlazování následků po hornické činnosti v části Ostravsko-karvinského revíru, která nebyla součástí prodeje OKD soukromému subjektu. V regionu jde i o vyčištění lagun v ostravské části Fifejdy, která aktuálně probíhá.
Likvidaci ostravských lagun provázely počátkem března komplikace. Krajské státní zastupitelství a policie prověřovaly podnět, že z lagun opakovaně uniká oxid siřičitý. Lidé z přilehlých obvodů si totiž stěžovali na nesnesitelný zápach.