Ostatky německých vojáků skončí zřejmě v Chebu

Cheb - Ostatky německých vojáků, objevené loni v březnu v zaniklé továrně v Ústí nad Labem, zřejmě skončí na chebském hřbitově. S chebskou radnicí o tam začal jednat Lidový spolek na ochranu německých válečných hrobů ze SRN.

Ostatky asi čtyř tisíc německých vojáků padlých za druhé světové války nechal Lidový spolek exhumovat na různých místech s tím, že je uloží na společném pohřebišti. Hledal pro ně místo. Když nedůstojné uložení vzbudilo pozornost veřejnosti, našlo se provizoriom v brdských lesích. Teď se rýsuje, že by se mohly ostatky nastálo přestěhovat do Chebu. ”Existují ženevské konvence, které umožňují právě pohřbívání v té zemi, kde vojáci padli,” uvedl místostarosta Chebu Michal Pospíšil.

Důvody k souhlasu jsou i pragmatické. Radnici čeká nákladná obnova starého německého hřbitova. ”Německá strana by se mohla podílet na některých úpravách, které by byly pro obě části hřbitova společné,” řekl vedoucí chebského odboru komunálního hospodářství Jaroslav Boček.

Chebská radnice už o uložení jiných ostatků německých vojáků jednala s Lidovým spolkem před deseti lety. ”Německé straně jsme navrhli vytvoření společného hřbitova obětí druhé světové války, kde by vedle německých vojáků byly také další oběti ze strany zavlečených národů. Německá strana tuto naši nabídku nepřijala,” vysvětlil bývalý starosta Chebu Otakar Mika.

Německý válečný hřbitov vznikl nakonec v Mariánských Lázních. ”Někteří pozůstalí, kteří přijíždějí, se podívají třeba i do města. Já v tom vidím přínos,” myslí si místostarosta Mariánských Lázní Jiří Chval. Zástupci spolku se před časem obrátili právě na Mariánské Lázně, zda by nebylo možné hřbitov rozšířit a uložit sem také ostatky z Ústí nad Labem. Záměr ale narazil na prostorové problémy.

Stěhování ostatků německých vojáků
Zdroj: ČT24, ČT24