Obce na Plzeňsku krátí provoz barů, majitelé přicházejí o zisk

Plzeň - Stále více obcí Plzeňského kraje využívá vyhlášku omezující provoz restaurací, barů a heren. Radnice to dělají v zájmu udržování veřejného pořádku v nočních hodinách, provozovatelé podniků jsou ale nespokojeni. Přicházejí prý až o polovinu svých tržeb. Za porušení vyhlášky hrozí provozovatelům podniků pokuta 30 tisíc korun.

V Dobřanech na jížním Plzeňsku funguje omezení provozní doby barů, heren a restaurací téměř půl roku a vedení města je s vyhlášením tzv. policejní hodiny spokojeno. „Jedním z výrazných argumentů, proč jsme toto udělali, byla petice občanů z jedné nejmenované ulice,“ vysvětluje starosta Dobřan Marek Sýkora. 

Policejní hodina znamená, že veškeré provozovny ve městě musí zavírat nejpozději v pevně stanovenou dobu - v Dobřanech to je ve všední dny půlnoc, o víkendu třetí hodina ráno. Nejvíce vyhláška postihla bary, které fungovaly nonstop. „Museli jsme omezit počet lidí v týmu, a tím pádem jsme spadli i platově,“ stěžuje si jedna z místních barmanek. Provozovatelé tvrdí, že jejich obvyklé tržby se propadly až na polovinu.

V Přešticích nařízení platí více než dva roky a městští strážníci v něm vidí velký přínos. „Za rok 2013 jsme řešili 19 správních deliktů. Oproti předchozím rokům to je ale méně,“ uvedl strážník Pavel Košťálek s tím, že zejména poklesly případy rušení nočního pořádku a ve městě ani nedochází k tolika výtržnostem.

O zavedení vyhlášky uvažují i další města na Plzeňsku včetně Stodu. Rušení nočního klidu je podle tamního starosty Jiřího Vlka vyvoláváno tím, že jsou ve městě nonstop bary.

2 minuty
Radnice na Plzeňsku si omezený provoz barů pochvalují
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lidé ve třech obcích Středočeského kraje si vybrali zastupitele

Obyvatelé tří obcí ve Středočeském kraji volili nové zastupitele. Volby se týkaly Dolní Krupé na Mladoboleslavsku a také obcí Líský na Kladensku a Dolní Pohleď na Kutnohorsku. Počet zastupitelů v těchto obcích klesl pod zákonem určenou hranici nejméně pěti.
před 7 hhodinami

Od kufru až po rakev. Web se ztrátami a nálezy funguje deset let

Přes 180 tisíc předmětů se za deset let objevilo na webu eZtráty. Ke svým majitelům se jich vrátila zhruba polovina. Ty ostatní musí instituce tři roky uschovávat, a pokud se nikdo nepřihlásí, připadnou právě jim. V Praze část míří na charitu, některé se draží v aukcích. V hlavním městě ročně evidují až šest tisíc nálezů. Byly mezi nimi i kuriozity – umělý chrup, protéza, kánoe či rakev. Dominují však kufry, kočárky nebo přepravky na zvířata. Část věcí pochází z letiště. Hlásit se o ně mohou lidé na pracovišti v ulici Karolíny Světlé. Přes 560 institucí a firem po celém Česku je zároveň inzeruje na webu eZtráty.
před 9 hhodinami

Zastupitelé v Chrudimi budou jednat o zrušení spádových obvodů škol

Chrudimští zastupitelé budou v pondělí 8. prosince rozhodovat o zrušení čtyř spádových obvodů základních škol. Zavést chtějí jen jeden pro celé město. Podle starosty Františka Pilného (ANO) je hlavním cílem zamezit spádové turistice. Podle něj některé rodiny účelově měnily trvalé bydliště tak, aby se jejich dítě dostalo na preferovanou základní školu. Novinka má platit pro zápisy v roce 2026, které začnou už v lednu. Proti změně se ale ohrazují někteří rodiče. Obávají se losování o místa na školách a nejistoty před zápisy. Své argumenty chtějí vyjádřit i na zastupitelstvu.
před 10 hhodinami

Stavba první části středočeské D3 má územní rozhodnutí

První část dálnice D3 ve Středočeském kraji získala územní rozhodnutí pro stavbu. Zatím je ale nepravomocné a už teď je jisté, že proti němu bude podáno nejméně jedno odvolání. Ředitelství silnic a dálnic s protesty počítá, a to i na dalších úsecích. Přesto pokračuje s přípravami a chce do tří let stavět.
před 21 hhodinami

V Praze hořel pneuservis s veterány, škoda je 200 milionů

V pražských Strašnicích v ulici Třebohostická hořel v noci z pátku na sobotu pneuservis. Hasiči nejprve uvedli, že plameny podle předběžného odhadu napáchaly škodu osmdesát milionů korun, kolem poledne pak číslo více než zdvojnásobili na dvě stě milionů. V prostorech byly automobilové veterány. Na místě nebyl nikdo zraněn. Příčinou požáru byla technická závada na elektroinstalaci, uvedl později policejní mluvčí Richard Hrdina.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Rekonstruované Muzeum Prahy otevřelo. Historii oživuje i dvacetimetrovou projekcí

Po pětileté rekonstrukci se otevřela hlavní budova Muzea Prahy na Florenci. Nová digitální a interaktivní expozice vychází z jednoho z nejcennějších exponátů muzea – Langweilova modelu Prahy.
včera v 08:15

Městskou policistku srazilo v Ústí nad Labem už podruhé auto

Strážnici městské policie z Ústí nad Labem, kterou letos v lednu na přechodu pro chodce těžce zranil řidič a z místa ujel, srazilo další auto. Tentokrát to byl řidič v centru města, kterého hlídka kontrolovala. Řidič nerespektoval pokyny a ženu, kterou nejdříve verbálně napadal, posléze i zranil. Policie ho krátce poté dopadla a bude analyzovat kamerové záznamy, které vypoví, jak k celé události došlo a co případně následovalo. Z první srážky měla strážnice zlomenou holenní kost.
5. 12. 2025

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
5. 12. 2025
Načítání...