Pelhřimov - Požár dnes dopoledne zachvátil jeden z arkýřů zámku v Červené Řečici nedaleko Pelhřimova. Na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů s výškovou technikou, oheň se jim podařilo zlikvidovat po dvou hodinách. Renesanční objekt patří kvůli svému dezolátnímu stavu mezi nejohroženější památky na Vysočině.
Na zámku v Červené Řečici hořel arkýř, na vině je kastelán
Požár byl hasičům oznámen na tísňovou linku krátce po 10:30, když vzplála kupole věžičky s původní doškovou střechou. Hasiči na místě zřídili dálkovou dopravu vody. Před 11:00 se podařilo požár lokalizovat, po poledni už byl uhašen, aniž by se výrazněji rozšířil.
Střechu zapálila jiskra z ohně, který založil sám kastelán, když pálil nedaleko zámku větve stromů. „Z ohniště ulétly žhavé částice a následně se vznítila šindelová střecha,“ řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová; na Vysočině foukal silný nárazový vítr. Podle starostky Červené Řečice jde především o historickou ztrátu – vzhledem ke stáří arkýře. Škoda byla vyčíslena na 50 000 korun.
Zchátralý zámek je jednou ze tří památek na Vysočině, které chce ministerstvo kultury v nejbližší době nechat vládou prohlásit za národní kulturní památku. Jeho záchranu dlouhodobě komplikovaly nedořešené církevní restituce, které blokovaly zejména nakládání s pozemky.
Práce na opravě historického objektu byly zahájeny před třemi lety, díky dotacím ministerstva kultury se začalo s opravou střešních konstrukcí. Kraj Vysočina letos uvolnil pro zámek dotaci 350 000 korun, obec 87 500 korun a majitel zámku družstvo Unimax v likvidaci 800 000 korun.
Podle loňského vyjádření Martiny Veselé z Národního památkového ústavu ale budou záchranné práce pokračovat řadu let, protože aby se zámek dostal do přijatelného technického stavu s vyřešeným statickým zabezpečením a opravou všech havarijních stavů, potřebuje investice odhadem kolem 100 milionů korun.
Červenořečický zámek je dokladem proměny staršího středověkého sídla na reprezentativní rezidenci. Hrad byl na rezidenci zámeckého typu přestavěn v 16. století. Tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky takzvané české renesance.
Pozoruhodné a téměř v celku dochované opevnění nemá v tuzemsku podle památkářů v raně novověké architektuře prakticky žádné srovnání. V dalších obdobích už zámek neprošel žádnými výraznými stavebními úpravami, je proto jedním z mála objektů tohoto typu, který se dochoval v autentické renesanční podobě včetně opevňovacího systému.