Loučeň – Domácnostem v Loučni na Nymbursku teče z kohoutků nepitná voda obsahující zakázané množství dusičnanů. Město chce proto už více než pět let vybudovat nový přivaděč vody. Na výstavbu však nejsou peníze a žádost o dotaci ministerstvo zemědělství zamítlo. Krajský úřad totiž tuto investici nepovažuje za prioritní.
Loučeň je bez pitné vody, pro kraj to není priorita
Pokud se obyvatelé Loučně chtějí napít nezávadné vody, mají dvě možnosti – koupit balenou anebo dojít pro čerstvou k ekostojanům. Tu, která jim teče z kohoutku, jim zakázala pít hygienická stanice. Voda totiž obsahuje nadměrné množství dusičnanů. Přitom když se místní vodovod původně kolaudoval, všechny limity splňoval. „Dusičnany se navyšovaly postupně,“ uvedla Milena Marečková z nymburské hygieny.
Aby toho nebylo málo, voda je navíc příliš tvrdá a příliš se nehodí ani k mytí či převařování. Například pan Jelínek musel kvůli tomu vyměnit bojler, agresivní voda mu poničila mosaznou vložku. „Ta vložka vypadla a 150 litrů vařící vody se mi vyřítilo, všechno to teklo,“ vzpomíná na nehodu obyvatel Loučně.
Řešením kritické situace je vybudovat nový přivaděč, který by dopravil vodu z jiného zdroje. Vedení městyse se o to snaží už několik let, avšak marně. Minulý rok se vodovod sice prodlužoval, jenže trubky vedou pouze do sousední obce. A to i přesto, že se Loučeň na výstavbě vodovodu finančně podílela.
Obec také žádala o pomoc stát. Ministerstvo zemědělství ale desetimilionovou dotaci nakonec neschválilo. Řídilo se totiž doporučením Středočeského kraje, který nezařadil stavbu vodovodu mezi stavby s nejvyšší prioritou. „Vybíraly se ty akce, které odbor vyjmenoval jako nejdůležitější a na Loučeň se nedostalo,“ vysvětlil rozhodnutí kraje náměstek hejtmana pro životní prostředí Miloš Petera. Loučeň má tedy ještě do konce roku možnost požádat o dotaci přímo Středočeský kraj. Ten má na podobné investice peníze ve fondu životního prostředí.