Lichtenštejnský palác se poprvé otevře veřejnosti

Praha - Historické interiéry Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě si bude moci ve středu prohlédnout veřejnost. Jeden z nejrozlehlejších pražských paláců slouží vládě pro reprezentační účely, v současnosti je využíván zejména pro jednání s významnými zahraničními delegacemi, jejich ubytování a pořádání prestižních konferencí.

„Prohlídky se uskuteční v organizovaných skupinách za doprovodu průvodce a jejich součástí bude i výklad o historii paláce,“ uvádí o akci web Strakovy akademie. Úřad vlády o státních svátcích otevírá své budovy tradičně, v případě Lichtenštejnského paláce to bude poprvé.

V apartmánech situovaných do druhého patra pobýval při návštěvě Prahy v roce 1995 španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, o rok později tam byla ubytována britská královna Alžběta II. se svým manželem princem Filipem a v roce 2002 japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. V roce 2006 zde pobýval ruský prezident Vladimir Putin. Jednotlivé sály a salonky jsou využívány také k pracovním setkáním a poradám, odborným seminářům a konferencím.

Palác byl vybudován v letech 1697 až 1698 na šestibokém půdorysu a náleží k výrazným stavbám panoramatu zakončeného monumentální siluetou Pražského hradu. V 18. století změnil několikrát majitele, až v roce 1741 získala palác Barbora Krakovská z Kolovrat, jejíž rod vlastnil palác téměř století. Roku 1831 ho Kolovratové prodali generálovi Janu Josefovi knížeti z Lichtenštejna. Ten palác upravil stejně jako řada dalších majitelů, mezi nimiž byl například i mlynář František Odkolek. Od roku 1897 patřil palác pražské obci.

Mezi lety 1979 až 1991 prošel palác rekonstrukcí podle projektu architekta Kamila Fuchse pro potřeby předsednictva vlády. Jeho prostory se rozšířily o jedno podzemní podlaží a obvodové zdi byly zabezpečeny proti hrozícímu se sesutí do Vltavy. Ničivé povodně v roce 2002 poškodily přízemní prostory a palác čekala další nákladná oprava.