Kde se nejvíc daří korupci?

Turnov - Na kterých radnicích se podle podnikatelů nejvíc daří korupci? Tak právě to zjišťoval průzkum Město pro byznys 2012. Sedm tisíc malých a středních podnikatelů hodnotilo celkem dvě stě pět českých měst.

Dvůr Králové a Náchod jsou dvě podobně velká města vzdálená jen třicet kilometrů. Ale taky dva póly průzkumu v Královéhradeckém kraji. Nejméně se podle něj uplácí ve Dvoře Králové. „Veřejné zakázky zadáváme průhledně, průhledně probíhají i výběrová řízení a každý u nás má dveře otevřené,“ vysvětluje místostarosta Dvora Králové Dušan Kubica.  

Náchod skončil na opačném konci žebříčku. V hodnocení korupce na radnici dokonce dopadl nejhůř v kraji. „O žádné korupční kauze nevím a tomuto průzkumu nepřikládám žádný velký význam,“ reaguje na výsledky průzkumu starosta Náchoda Jan Birke. „Tyto průzkumy jsou spíše obrazem radnice. Neznamená to však, že by měl jít občan nebo podnikatel na radnici s úplatkem,“ upozorňuje zpracovatel průzkumu Michal Kaderka. 

Jenže místní podnikatelé, které Česká televize oslovila, vidí situaci úplně jinak. „Pro mě je to velké překvapení. Já jsem té informaci nechtěl ani věřit. Zatím jsem se ale nesetkal s nikým, kdo by přišel a oznámil mi nějaký případ korupce,“ zdůrazňuje ředitel Hospodářské komory Náchod František Molík. „Když jsem se toho zpracovatele dotazoval, tak mi bylo řečeno, že ti podnikatelé byli zřejmě nakloněni městu. Takže ti, co korumpují město, zároveň říkají, že to město není zkorumpované,“ uzavírá královédvorský podnikatel Nasik Kiriakovský.  

Podobně jako Náchod dopadly v anketě třeba také radnice v Karlových Varech, Telči, Domažlicích nebo na Praze 3.

2 minuty
Reportáž Václava Svobody
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Aplikace zlínských vědců by mohla přesněji předpovídat bleskové povodně

Vědci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati skončili s testováním nové aplikace Flapris, která by mohla pomoci s přesnější předpovědí bleskových povodní. Systém správně odhadl nebezpečí ve třech ze čtyř případů, jak České televizi potvrdil jeden z tvůrců David Šaur. Podle něj včas určí místa, kde hrozí nebezpečí, kudy poteče voda a v jakém množství. Zpřesnit předpověď dokáže až na úroveň obcí. Systém budou vědci testovat ještě ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Národní divadlo Brno uspělo na světových operních cenách

Národní divadlo Brno proměnilo obě nominace na ocenění The International Opera Awards. V konkurenci přehlídek a operních domů zvítězilo v kategorii nejlepší festival za Janáček Brno 2024 a mezi novými produkcemi bodovala inscenace opery Leoše Janáčka Výlety páně Broučkovy. Delegace z Brna v čele s ředitelem Martinem Glaserem ocenění převzala v pátek v Athénách v sídle Řecké národní opery.
před 4 hhodinami

Oslavy 17. listopadu: města zaplní piety i kulturní akce

V pondělí 17. listopadu si Česko připomíná šestatřicet let od sametové revoluce a šestaosmdesát let od uzavření českých vysokých škol nacisty. Na oslavu Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva se koná řada akcí po celé zemi. K tradičním pietním aktům, kulturním akcím a demonstracím se přidají i debaty, audiovizuální instalace nebo filmové projekce.
před 9 hhodinami

Stanovit pravidla je podle adiktologů nejdůležitější v prevenci digitální závislosti dětí

Zanedbávají spánek i školu, přestávají je bavit dřívější koníčky a většinu času jim zabírá hraní počítačových her nebo sledování sociálních sítí. Podle průzkumu podlehlo digitální závislosti šest procent dětí do osmnácti let. Adiktologové rodičům radí zachovat klid, nezakazovat technologie, ale nastavit jasná pravidla a zajímat se o to, co děti on-line dělají. Další doporučení najdou rodiče od začátku listopadu na portálu DigiRozhledna.
před 9 hhodinami

„Chceme kyslík!“ Sametová revoluce začala ekologickým protestem v Teplicích

Listopad 1989 v Československu byl sice především ve znamení událostí v Praze, již týden před 17. listopadem se však konaly nezvykle silné protesty v Teplicích. Na jejich počátku stál vcelku nepolitický impulz – smogová inverze. Třídenní demonstrace za čistý vzduch, které vyvrcholily 13. listopadu 1989, přinutily místní komunistické funkcionáře k dialogu s veřejností. Akce se konaly mimo hlavní struktury disentu.
13. 11. 2024Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Studenti zlínské školy se po požáru vrátí do lavic v úterý

Studenti Střední školy pedagogické a sociální Zlín se budou moci po pondělním požáru střechy budovy školy vrátit do lavic v úterý 18. listopadu. Výuka však bude až do odvolání kombinovaná, část studentů bude mít běžnou prezenční výuku, část distanční.
před 10 hhodinami

Soud uložil bývalému primáři 28 let vězení za vraždu, pokus o vraždu a znásilnění

Výjimečný trest 28 let ve věznici se zvýšenou ostrahou udělil Krajský soud v Plzni jednačtyřicetiletému bývalému primáři nemocnice v Domažlicích. Shledal jej vinným z loňské vraždy milenky, z pokusu o vraždu a znásilnění další ženy. Čin spáchal podle soudu trýznivým způsobem a ze zvlášť zavrženíhodných pohnutek. Poškozeným a pozůstalým má zaplatit celkem více než pět milionů korun odškodného.
před 11 hhodinami

Během svátečního 17. listopadu budou obchody otevřené

Lidé si 17. listopadu budou moci nakoupit i ve větších obchodech. I když provozovny nad dvě stě metrů čtverečních musí ze zákona zůstat během některých státních svátků zavřené, tak Den boje za svobodu a demokracii mezi ně nepatří.
před 13 hhodinami
Načítání...