Rok Šťástkova desatera: dvojnásobek výpovědí z bytů

Brno - Přesně před rokem zveřejnil starosta městské části Brno-střed novou strategii boje s dlužníky nájemného - takzvané Desatero proti neplatičům. Nový postup radnice měl mít za cíl vytvářet permanentní tlak na dlužníky, aby byli nuceni své dluhy splácet. Na startu projektu bylo 4 000 neplatičů a dluh na nájemném 115 milionů korun.

Obecným posláním „Desatera“ měl být přísnější postoj k neplatičům i nájemníkům obecně. Důležitým bodem byla zásada přecházení ze smluv z doby neurčité na dobu určitou.

První přikázání: Zaplatíš

Představa radnice byla taková, že zaměstnanci by měli opakovaně chodit k neplatičům do bytů s výzvami, aby svůj dluh zaplatili. Těm, kteří by spolupracovali, by měli nabízet splátkové kalendáře a zároveň také možnost pracovat pro radnici v rámci tzv. institutu veřejné služby. V případě, že by se problémy opakovaly, měla následovat výpověď z bytu. „Prioritou je, aby se vyřešil ten problém, to znamená ten, kdo dluží, by měl zaplatit svůj dluh a pak je šance, že mu nebudeme brát střechu nad hlavou. Nicméně tam, kde nebude ta naše nabídnutá ruka přijata, uděláme všechno pro to, aby opustil náš byt,“ oznámil přesně 27. dubna minulého roku starosta Brna-středu, Libor Šťástka (ODS). Dalšími body „Desatera“ pak mělo být například zavedení domovníků do problémových domů a instalace bezpečnostních kamer.

První rok fungování: Osobní kontroly nájemních bytů

Prvním krokem, který radnice podnikla, byla revize smluv se správcovskými kancelářemi, které pro radnici obhospodařovaly bytový fond. Výsledkem byla výpověď pro správcovskou kancelář Mouřenínek, která měla na starosti byty v problémové lokalitě takzvaného brněnského Bronxu, kde je evidováno nejvíce dlužníků. Správcovská kancelář Mouřenínek podle zprávy neměla dostatečnou snahu zamezit vznikání dluhů, protože nenesla prakticky žádnou zodpovědnost. Spokojila se s tím, že pouze rozesílala upomínky a složenky, které problémoví nájemníci jednoduše vyhazovali do koše. Místo Mouřenínka teď od března funguje v problémové lokalitě vlastní městská organizace.

Za rok fungování nového systému radnice rozdala oproti předcházejícímu období dvojnásobek výpovědí z bytů a dvakrát častěji sráží dluhy nájemníků přímo z jejich sociálních dávek. Úředníci sice stále evidují dluhy přes 100 milionů korun, dlužníků je ale méně. Oproti loňsku jejich počet klesl o přibližně 500. „Přibylo těch, kteří zcela nebo zčásti splatili svůj dluh, na druhé straně ubylo těch, kteří ty složenky hážou do koše, takže ta platební morálka se zlepšila. Podařilo se nám zřídit příspěvkovou organizaci pro správu domů v tzv. Bronxu, která právě teď provádí kontroly po jednotlivých domech a bytech“ hodnotí první rok projektu starosta Šťástka. Právě obhlídky městských bytů, které začaly tento měsíc, by měly přinést zásadní výsledky. Zaměstnanci kontrolují stav nemovitosti a také řeší problémy nájemníků s nepřizpůsobivými sousedy. Na základě těchto výpovědí pak mohou zahájit řízení o výpovědi s nájemníky, kteří nejen, že dluží, ale také terorizují své sousedy hlukem a nepořádkem.

Další krok: domovníci

Tento měsíc radnice pomalu chystá výběrové řízení na domovníky do problémových domů. Podle představ radnice by se mělo jednat o obyvatele domů, kteří by se za úlevy na nájemném o dům starali a hlavně by hlídali, aby nájemníci například nevytvářeli ve vnitroblocích skládky odpadků. V případě, že by se objevily komplikace, by domovníci nahlásili problém na radnici, která by pak na základě jejich svědectví mohla dát nepohodlným nájemníkům výpověď. Podle všeho ale radnice v tomto plánu narazí na zásadní problém: obyvatelé, kteří by byli vhodní pro tuto funkci - ať se jedná o romské nebo neromské nájemníky - se obávají msty ze strany nepřizpůsobivých sousedů a ze strachu nechtějí tuto funkci vykonávat.

Úředníci jsou zatím v hodnocení výsledků nových zásad podle „Desatera“ zdrženliví. Radnice totiž ve svých postupech naráží na legislativní problémy, protože zákon se staví spíše na stranu dlužníků než za radnici. Například, přestože dá městská část neplatičům výpověď, soud, který ve většině případů následuje, nepovolí tyto nájemníky vystěhovat. Jedná se totiž často o rodiny s dětmi.

Další legislativní překážkou pro radnici je například i to, že město nemůže přes práh svého bytu bez svolení nájemníka. Kontroly tedy v tuto chvíli probíhají po dobrém a pouze se souhlasem obyvatel bytu. Problémoví nájemníci tak jednoduše kontrolorům neotevírají. Radnice proto plánuje na konec května velkou kontrolní akci společně s policisty a hlavně hygieniky a plynaři. Ti totiž na rozdíl od radnice mohou do bytu i bez přítomnosti nájemníka jen na základě podezření, že je v bytě například černá přípojka na plyn, nebo že hygienické prostředí ohrožuje zdraví vychovávaných dětí. Největší změny a dopady na nepřizpůsobivé nájemníky tak starosta městské části Libor Šťástka slibuje teprve v nejbližších měsících.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
6. 6. 2026Aktualizováno6. 6. 2026

Reuse centra vracejí věci do oběhu. Chybí jim ale systémová podpora státu

Česká reuse centra a nábytkové banky za poslední čtyři roky pomohly vrátit do oběhu téměř 2600 tun předmětů a zprostředkovaly nové využití pro 1,3 milionu věcí. Podle Reuse federace by jejich přínos mohl být ještě větší, pokud by stát nastavil jasné cíle a systémovou podporu tohoto sektoru.
5. 6. 2026

Řidiče čeká v létě řada uzavírek. Podívejte se na ty nejvýznamnější

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i krajští správci komunikací zahájí během léta desítky oprav a stavebních akcí. Řidiče čekají omezení na dálnicích D1, D5 a D11, komplikace přinesou také opravy významných silnic v Praze, Ostravě nebo Liberci. Přinášíme přehled nejdůležitějších rekonstrukcí silnic a dálnic, staveb a s nimi spojených dopravních omezení ve všech krajích.
5. 6. 2026

Policie stíhá 12 lidí a dvě firmy za kuplířství v klubech i bytech

Policie zahájila stíhání dvanácti lidí a dvou firem za kuplířství v Brně, Mikulově i na jiných místech Česka. První případ se týká provozování nočních klubů a brněnských privátů, druhý pak bytů s asijskými prostitutkami v různých tuzemských městech, informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Obviněné lidi stíhá centrála také za účast na organizované zločinecké skupině a za maření výkonu úředního rozhodnutí.
4. 6. 2026

Policie obvinila čtyři lidi a firmy za dovoz odpadu z Německa

Policisté z Bruntálu v souvislosti s dovozem zhruba šesti set tun nelegálního německého odpadu do Česka obvinili čtyři osoby a stejný počet firem. Podle policie šlo o organizovanou skupinu. Jejím členům hrozí až pětiletý pobyt ve vězení, oznámila ve středu mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská. Potvrdila informace serveru Seznam Zprávy.
3. 6. 2026Aktualizováno3. 6. 2026

Zaměstnanci ČT a ČRo protestovali v černém proti změnám financování

Stovky zaměstnanců České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) v černém oblečení ve středu protestovaly proti změnám ve financování veřejnoprávních médií, které chce prosadit vládní koalice. Iniciativa Veřejnoprávně podpořená odbory svolala shromáždění na Kavčích horách symbolicky pět minut před dvanáctou hodinu. Zaměstnanci ČRo se shromáždili před hlavním vchodem na Vinohradech po poledni. Pracovníci obou médií se sešli také v Brně a Ostravě.
3. 6. 2026Aktualizováno3. 6. 2026

VideoPlatí přísnější pravidla pro vjezd do historického centra Brna

Od pondělí platí přísnější pravidla vjezdu do historického jádra Brna. Doteď tam smělo zhruba deset tisíc aut. Úředníci ale počet povolenek výrazně omezili. Chtějí tak zklidnit dopravu na nejrušnější pěší zóně ve městě. Ta zahrnuje kromě trasy od Masarykovy ulice na Náměstí Svobody i některé okolní pěší třídy. Nelíbí se to třeba taxikářům. Ještě větší omezení platí pro kurýry rozvážející jídlo a pití. Aktuální podoba je přitom výsledkem kompromisu. Původně měli mít taxikáři zákaz ve stejném rozsahu jako gastro kurýři.
1. 6. 2026

Bouřky se suchem příliš nepomohly. Podívejte se, jak prošly Českem

Část Česka o víkendu zasáhly bouřky. Jihočeským krajem v neděli prošly spolu s mimořádně silným větrem. Objevila se také první letošní tornáda. Nejvíce srážek spadlo v oblasti Brd a Berounska – až 70 milimetrů za 24 hodin. Pouze do pěti milimetrů naopak napršelo na jižní Moravě. Prudký déšť navíc většinou zahrádkářům ani vodohospodářům příliš nepomůže. Zákazy napouštění bazénů a zalévání tak přibývají.
1. 6. 2026
Načítání...