Ve Zlíně pokračuje obnova Památníku Tomáše Bati. Do rekonstrukce se v těchto dnech zapojili sklenáři. Obnaženou konstrukci obalují replikami původních skel. Unikátní budově ze třicátých let minulého století tak vracejí podobu čistého krystalu.
Čistý jako krystal. Baťův památník ve Zlíně dostává skleněný kabát
Budova bývalého domu umění se začala v Památník Tomáše Bati měnit už loni v lednu. Stavbaři začali odstraňovat všechno, co nepřipomíná 30. léta minulého století. Obnažili i celou konstrukci budovy. Teď dostává nový skleněný kabát.
Je to nejviditelnější a také nejdelikátnější fáze oprav. Sklenáři ji nesmí uspěchat. Přesné osazení tisícovky skel jim zabere tři měsíce. „Samozřejmě bude záležet na tom, jaké doměrky budeme muset dělat a s jakými dalšími problémy se budeme potýkat,“ řekl obchodně-technický ředitel Zlínstavu Jiří Stacke.
Vzduchová bublina ve vodováze a taky laserový paprsek pomáhají dodržet přesné vodorovné linie. Jedině tak bude obří stavebnice držet pevně pohromadě. Její skleněné díly odlili skláři v Dubí na Teplicku.
Výsledek bude vypadat přesně tak jako před osmdesáti pěti lety. Bude ale mnohem odolnější. „Nemůže se stát, že by někdo sklem propadl, že by sklo prasklo a někoho zranilo, protože ta skla proti těm původním jsou na velmi vysokém stupni bezpečnosti právě tloušťkou, kalením a způsobem osazení,“ vysvětlil Jiří Stacke.
Práce za sedmdesát milionů korun potrvají do konce letošního října. Obnovený funkcionalistický klenot architekta Františka Lýdie Gahury se dočká i kopie letadla, ve kterém Tomáš Baťa zahynul.
- Objekt z roku 1933 patří k nejcennějším v krajském městě, navrhnul jej architekt František L. Gahura.
- Památník připomínal zakladatele obuvnického impéria Tomáše Baťu, který zahynul při letecké havárii v roce 1932.
- V 50. letech byl památník přestavěn.
- Jako Dům umění ho využívala zlínská filharmonie a krajská galerie výtvarného umění.
- Oba subjekty se před několika lety přestěhovaly do nových prostor a objekt zůstal zavřený.