Pulitzerovu cenu získal deník The Philadelphia Inquirer

New York - Pulitzerovu cenu za službu veřejnosti, jež je používána za hlavní kategorii tohoto tradičního novinářského ocenění, letos získal deník The Philadelphia Inquirer za články o násilí ve školách ve Filadelfii. Dvě nejprestižnější ocenění pro novináře ve Spojených státech dostal list The New York Times, svá první ocenění získala také výlučně internetová média The Huffington Post a Politico. Výsledky dnes oznámila porota na newyorské Columbijské univerzitě.

Podle poroty novináři z The Philadelphia Inquirer „působivými články a videoreportážemi osvětlovali zločiny páchané dětmi na dětech a přispěli k reformám, které mají zlepšit bezpečnost učitelů a studentů“.

Deník The New York Times, který drží vůbec nejvíc Pulitzerových cen v historii, letos dostal dvě. Jeffrey Gettleman byl oceněn za mezinárodní zpravodajství, konkrétně za své reportáže z východní Afriky zmítané válečnými konflikty. Jeho kolega David Kocieniewski pak za „vysvětlující“ žurnalistiku za sérii článků osvětlující složité postupy, které „nejbohatší Američané a korporace často využívají k tomu, aby se vyhnuli placení daní“.

Překvapení? Ocenění pro zpravodajské servery

Překvapením jsou dvě Pulitzerovy ceny pro zpravodajské online publikace. Matt Wuerker z portálu Politico byl oceněn za karikatury a David Wood z The Huffington Post získal cenu za celostátní zpravodajství. Porota vyzdvihla jeho „strhující líčení fyzických a citových problémů, kterým čelí američtí vojáci těžce zranění v Iráku a Afghánistánu“.

Reportéři agentury The Associated Press obdrželi Pulitzerovu cenu za investigativní novinářství za materiály o tajném oddělení newyorské policie, které sledovalo muslimy, ve stejné kategorii byl oceněn i list The Seattle Times.

Ceny za vynikající přínos pro žurnalistiku a literární a hudební obory nesou jméno Josepha Pulitzera, amerického novináře a vydavatele listu St. Louis Post Dispatch původem z Maďarska. Od roku 1917 je uděluje Columbijská univerzita. Jsou určené pouze americkému tisku a tvůrcům. V každé kategorii dostane vítěz 10 000 dolarů. Výjimkou je hlavní kategorie za službu veřejnosti, která je oceněna zlatou medailí.

Cena za román udělena nebyla

Poprvé za 35 let nebyla udělena cena za román. Ocenění za historickou knihu dostal již zesnulý Manning Marable za Malcolm X: A Life of Reinvention (Malcolm X: Život v obnově). Cenu za drama obdržela Quiara Alegria Hudesová za Water by the Spoonful (Voda po lžičkách), hru o návratu veterána války z Iráku. Za životopis byl oceněn John Lewis Gaddis za knihu George F. Kennan: An American Life (George F. Kennan: Americký život) a za poezii Tracy K. Smithová za sbírku Life on Mars (Život na Marsu).