BBC redukuje i zahraniční vysílání

Londýn - Zahraniční vysílání britské stanice BBC propustí čtvrtinu zaměstnanců a zruší pět jazykových redakcí. Zaměstnancům to oznámil šéf zahraničního zpravodajství Peter Horrocks, podle něhož tak BBC World Service přijde po světě o skoro pětinu posluchačů. Přestane být největší mezinárodní stanicí, když ji v počtu posluchačů předstihne Hlas Ameriky. BBC propustí z World Service 650 lidí a do roku 2014 tak ušetří ročně 46 milionů liber z nynějšího rozpočtu 272 milionů liber (7,7 miliardy korun).

Ředitel BBC pro zahraniční zpravodajství Horrocks označil dnešek za „obtížný a smutný den“. „Přímým důsledkem těchto změn bude okamžitá ztráta více než 30 milionů z celkového počtu našich asi 180 milionů posluchačů,“ řekl Horrocks.

BBC World Service uzavře pět redakcí - albánskou, makedonskou, srbskou, portugalské vysílání do Afriky a anglické vysílání pro Karibik. Zrušeno bude rozhlasové vysílání v Rusku, kde se redakce zmenší na polovinu, v Číně, Turecku, Vietnamu a na Ukrajině, stejně jako španělské vysílání pro Kubu. V těchto jazycích se BBC bude zaměřovat hlavně na internet a distribuci televizních pořadů.

Zastaví se vysílání na krátkých vlnách v indonéštině a hindštině, státním jazyce Indie. Arabská redakce přestane vysílat večerní programy.

Příjmy se výrazně tenčí

Vedení BBC loni na podzim přistoupilo na to, že stanice bude od roku 2014 financovat World Service, kterou dosud platí ministerstvo zahraničí. Do té doby ministerstvo sníží rozpočet pro BBC World Service o 16 procent. Současně se na šest let zmrazí koncesionářské poplatky. BBC proto již v úterý oznámila, že sníží během dvou let o čtvrtinu rozpočet pro své webové služby a propustí v této sekci čtvrtinu zaměstnanců, tedy 360 lidí.

BBC World Service koncem loňského roku požádala českou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o prodloužení licence. Očekávalo se přitom, že BBC vysílání do Česka kvůli úsporám ukončí. Nynější licence pro vysílání do České republiky britské stanici vyprší v červenci 2012, vysílání v češtině BBC dodává pro Český rozhlas Rádio Česko.