Symfonie zvonů otevřela Plzeň jako evropské město kultury

Plzeň – Rozeznění nových zvonů dnes večer představilo světu Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015. Součástí akce byl též rozsáhlý videomapping, který pokryl plochu 5 000 metrů čtverečních. Podle organizátorů přišlo do centra na 25 tisíc lidí.

Zvuk nových zvonů na katedrále sv. Bartoloměje ohlásil Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015. Asi hodinovou show sledovaly na centrálním náměstí Republiky tisíce lidí, kteří přišli ve čtyřech průvodech symbolizujících čtyři plzeňské řeky. Další lidé stáli před pěti velkoplošnými obrazovkami v přilehlém sadovém okruhu. Při Symfonii zvonů, tedy hlavním zahajovacím momentu oslav, prošel nad hlavami lidí na náměstí ve výšce několika desítek metrů švýcarský provazochodec David Dimitri. Ujít musel zhruba 240 metrů.

Na zvony se složili Plzeňané i další dárci. Stometrové kostelní věži chyběly přes 70 let. Za druhé světové války byly původní zvony roztaveny na zbraně. Při mimořádně silném zážitku zaznělo z katedrály všech pět zvonů, tedy čtyři nové a jeden historický.

K plzeňské symfonii se přidaly ve stejnou chvíli i katedrály v dalších městech ČR i v zahraničí jako třeba v Paříži nebo v Helsinkách. Lidé na náměstí mohli sledovat záběry z 11 obřích projektorů, které promítaly na stěny okolních domů, katedrálu i dvě velká plátna příběh města. Před očima jim tak proběhly důležité okamžiky z historie Plzně, bombardování za války i osvobození, život za komunismu i podzim 1989. Diváci pohlédli do tváří slavných rodáků a dalších osobností klíčových pro Plzeň jako byl Josef Skupa, František Křižík, Miroslav Zikmund, Adolf Loos a další. Zazněla skladba z dílny Marko Ivanoviče.

Podívejte se na fotogalerii:

„Všechno dobře dopadlo, byla to pro mě krásná emoce ve spojení se zvony. V moment, kdy se David zastavil v polovině, a bylo tam něco evidentně špatně, tak se mi zastavilo srdce. Emoce na mě dolehly také při starých záběrech,“ uvedl po skončení show Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015. Řada prvků byla prý i pro něj překvapením. Divadelník Petr Forman, pod jehož taktovkou se zahájení uskutečnilo, je tajil do poslední chvíle.

Zhruba 45 minut dlouhé představení plynule přešlo v koncert, lidem zazpíval například plzeňský rodák Jiří Suchý, Dan Bárta a skupina Lucie. Oslavy pokračují až do noci, přesunou se do muzeí, galerií, kulturních sálů, hospod i klubů, které se otevřely.

Třídenní oslavy, které budou pokračovat do neděle, stály asi 20 milionů korun. Do Plzně na ně přijelo i přes 200 novinářů nejen z ČR a Evropy, ale také Kanady, USA nebo Koreje. Titul Evropské hlavní město kultury Plzeň ponese po celý rok spolu s belgickým Monsem. Během roku lidem nabídne na 600 akcí, včetně výstav, představení a dalších projektů.

Česká televize v Plzni zůstává

Dění v Plzni se podrobně věnuje zpravodajství i další pořady České televize. Slavnostnímu zahájení se ČT věnovala již od rána. Hosty Jolky Krásné a Petra Meškána byli během dne třeba primátor Plzně, místní sládek, zvonař či významní rodáci. Podívejte se na videa:

„Ve chvíli, kdy se česká metropole stává jedním z kulturních center Evropy, jde o událost, která zasahuje celou společnost a svým významem překračuje hranice našeho regionu. Česká televize se proto jako generální mediální partner Plzně 2015 zapojí nejen do zahajovacího ceremoniálu, ale bude usilovat o kontinuální podporu projektu ve svém vysílání po celý rok,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Česká televize nabídne tematické pořady a rozšíří program Plzně o související dokumenty. „Zejména jako pořadatel eurovizní soutěže mladých tanečníků Eurovision Young Dancers přitáhne v červnu do Plzně pozornost takřka všech evropských veřejnoprávních stanic,“ doplňuje Petr Dvořák. Další informace najdete na webu Plzeň 2015.