Režná bába je nejkrásnější

Praha - V soutěži o nejkrásnější knihy vydané v loňském roce zvítězila v kategorii krásné literatury Režná bába Miloše Doležala, která byla favoritem porotců i bez ohledu na kategorie. Nejkrásnější knihou pro děti a mládež porotci zvolili knihu Záhádky Petra Nikla, která rovněž získala v soutěži Magnesia Litera hlavní cenu i cenu pro nejlepší knihu pro děti a mládež.

O titul Nejkrásnější kniha vydaná v loňském roce se utkalo celkem 217 publikací. Porotci ocenili 17 knih v šesti kategoriích. Vítězové kategorií získali cenu ministra kultury, která je spojena s odměnou ve výši 50.000 korun.

V kategorii odborné literatury komise vybrala knihu Ulice na konci světa, jejímž autorem je německý architekt Mirko Baum. Mezi učebnicemi zvítězil Adamův deník autorské trojice Blanka Neoralová - Štěpánka Průhová - Lukáš Urbánek, z knih o výtvarném umění odborníci vybrali publikaci Z holandských zápisníků, která soustřeďuje texty slavného českého modernisty Emila Filly, a v kategorii katalogů nejvíce zaujala publikace k výstavě Václava Hollara - Wenceslaus Hollar 1607-1677.

Své knihy do soutěže zaslalo celkem 109 nakladatelů. Podle pořadatelů počet soutěžících knih v posledních letech mírně stoupá, zvyšuje se také úroveň učebnic. Neplatí to ale v oblasti učebnic pro základní školy. „Dobrým trendem je, že nakladatelé dávají příležitost nejen renomovaným úpravcům a ilustrátorům, ale i začínajícím autorům, jejichž úroveň byla v tomto ročníku nadprůměrná,“ shrnula názor poroty Vladíková.

Pořadatelem soutěže, která se letos konala po třiačtyřicáté, je ministerstvo kultury společně s Památníkem národního písemnictví.

Ceny se udělují v kategoriích vědecká a odborná literatura, krásná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice pro školy a ostatní didaktické pomůcky, knihy o výtvarném umění a katalogy. Své ceny udílí rovněž Svaz polygrafických podnikatelů, Sdružení českých umělců grafiků (SČUG) Hollar a TypoDesignClub. Navíc Památník národního písemnictví udílí Cenu Arna Sáňky studentům polygrafických škol.

Podle pořadatelů se v loňském roce na českém knižním trhu objevilo více než 15.500 knih.

Nejkrásnější knihy roku 2007:
Vědecká a odborná literatura: Mirko Baum - Ulice na konci světa
Krásná literatura: Miloš Doležal - Režná bába
Literatura pro děti a mládež: Petr Nikl - Záhádky
Učebnice: Blanka Neoralová, Štěpánka Průhová, Lukáš Urbánek - Adamův deník
Knihy o výtvarném umění: Emil Filla - Z holandských zápisníků
Katalogy: Wenceslaus - Hollar 1607-1677
Studijní práce: - Cena Arna Sáňky: Kateřina Šachová - Sedmero receptů Kateřiny Šachové
Cena Svazu polygrafických podnikatelů: Hana Rousová - František Foltýn Cena SČUG Hollar za ilustraci: Lucie Olivová - Čínské pohádky (ilustroval Jan Chaloupek)                                                                          Cena Typo Design Clubu/za grafickou úpravu: Mirko Baum - Ulice na konci světa

Vydáno pod