Maxileporelo kraluje Klementinu

Praha - V prostorách Galerie Klementinum je vystaveno nejdelší a největší leporelo na světě, které dětem i dospělým zábavnou formou vypráví příběh dějin českého národa. Jeho autorkou je výtvarnice a spisovatelka Lucie Seifertová, jejíž dílo mohli zhlédnout diváci v řadě míst po celé České republice, ale i v zahraničí. Po osmi letech putování si jej ale nyní budou moci zájemci prohlédnout už naposledy.

Maxileporelo Dějiny udatného českého národa, jehož předobrazem byla stejnojmenná kniha, měří několik metrů a zcela tak zaplnilo dlouhou Křížovnickou chodbu. Zdatně mu v tom sekundují vitríny s knižní předlohou a vystavené originální ilustrace a kresby autorky.

České dějiny dílo mapuje od prvních počátků doby kamenné až po současnost. Milníky v historii zobrazuje pestrými ilustracemi, které doplňují vtipné komentáře a historická data. „Národní knihovna výstavu hostí nejen proto, že je krásná a naučná, ale také proto, že jen nedaleko odtud je například Kodex vyšehradský či zlomky Dalimilovy kroniky, takže je zde blízko historickým faktům,“ řekla na úvod výstavy mluvčí NK Irena Maňáková.

Seifertová na projektu, jež by zábavnou formou přiblížila dětem i zapomnětlivým dospělým české dějiny, začala pracovat zhruba před deseti lety. Jako první vzniklo čtenáři i kritiky ceněné knižní leporelo, kterého se dosud prodalo asi 70 tisíc výtisků. Rozložené měří celkem devět metrů a je tak nejdelším leporelem na světě.

Úspěchy slaví i zvětšenina této knihy, která je sedmkrát větší než předloha, a od roku 2003 ji zhlédly tisíce lidí nejen v Česku, ale v její anglické mutaci také diváci v Evropě či Spojených státech. Kromě tištěné a velkoformátové verze existuje i televizní podoba díla, která je neméně úspěšná.

  • Dějiny udatného českého národa zdroj: ČTK
  • Dějiny udatného českého národa zdroj: ČTK

Animovaný 111 dílný seriál vysílá Česká televize v neděli v podvečer. Dějinami v něm nejmladší diváky provází udatný lev, kterému propůjčil svůj hlas herec Jiří Lábus. „Nedávno jsem namlouval rok 1948, což sice moc veselé nebylo, ale nejvíc mě baví, když dabuji několik postav najednou a musím různě měnit hlas,“ okomentoval práci na úspěšném seriálu Lábus.

Výstava maxileporela Dějiny udatného českého národa se v prostorách Galerie Klementinum zdrží až do konce října.