Kvůli Slovanské epopeji obdržel ministr kultury dopis

Praha - Pražský magistrát by teoreticky mohl přijít o monumentální Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Situace by mohla podle právníků nastat v případě, že město do roku 2010 nepostaví pro cyklus dvou desítek pláten zvláštní pavilon, což je malířova podmínka v darovací smlouvě. V roce 2010 totiž uplyne zákonná sedmdesátiletá lhůta od Muchova úmrtí, která může mít na vlastnictví secesních obrazů vliv, uvedl to spoluautor projektu pavilonu, architekt Jindřich Smetana.

Spoluautor návrhu nové budovy pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy Jindřich Smetana žádá kvůli údajným průtahům při přípravě její výstavby o pomoc ministra kultury Václava Jehličku. V dopise upozorňuje na to, že Praha by podle něho mohla v budoucnu o cyklus dvou desítek pláten s ohledem na nesplnění darovací smlouvy přijít.  

Výhrady k záměru vystavit epopej na Výstavišti v sedmé městské části měli malířovi dědicové. Poukazovali na to, že plátna budou v místě spojeném s poutěmi a kolotoči. Podle Smetany nyní žádná pře není. „Dle autorského práva je majitel jasný. Spor může nastat po roce 2010,“ uvedl Smetana.

Na Bruselskou cestu Výstaviště navrhl Smetana s Tomášem Kuklíkem moderní dům s ocelovou konstrukcí, který bude vypadat jako krabička postavená na hranu. Obrazy by měly mít v budově ideální mikroklima. „Nechceme galerii jako takovou, ale veřejně přístupný technický depozit,“ podotkl Smetana. Návrh charakterizoval jako pragmatickou a asketickou budovu. Náklady na výstavbu budovy odhadl na 170 milionů korun, z toho 70 milionů by stála nutná technologická zařízení.

Úřady už vydaly souhlas s umístěním objektu, nyní se vede řízení o vydání stavebního povolení. Úřad podle architekta nyní chce souhlas magistrátního odboru správy majetku, který prý sdělil, že se musí vyjádřit nájemce Výstaviště, společnost Incheba Praha. Firma podle Smetany koncem roku nečekaně uvedla, že se stavbou pavilonu nesouhlasí.

„Je to zásadní ohrožení stavebního povolení,“ zdůraznil Smetana. Pokud stavební úřad nedostane vyjádření do začátku dubna, řízení zastaví a o povolení se bude muset žádat znovu. Termín dostavby do konce roku 2010 by byl ohrožen, jak dodal architekt.

Zpochybnil iniciativu Incheby, která podle Smetany navrhla umístit plátna dočasně do jednoho z Křižíkových pavilonů. Podle něj by to vyžadovalo velkou investici s ohledem na požadavky památkářů a konzervátorů, bylo by nutné stavební povolení. „Je to návrat na začátek,“ soudí architekt. Poukázal také na to, že pavilony jsou v záplavové oblasti, přičemž v nové budově by byla plátna metr nad úrovní tisícileté povodně.

Epopej je již 45 let na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku, který prý také patří Inchebě. O přestěhování pláten zobrazujících výjevy z dějin Slovanů zpět do Prahy se hovoří již řadu let. Návrhů, kde by mělo být dílo vystaveno, byla řada, například Průmyslový palác na Výstavišti a Klementinum. Poté by ale nebyl splněn malířův požadavek, tvrdili představitelé města. Záměr na výstavbu nové budovy schválila městská rada před čtyřmi lety.

Vztahy magistrátu a Incheby Praha nejsou zřejmě ideální. Radní v prosinci uvedli, že firma nevložila do rozvoje areálu celých 300 milionů korun, jak do konce loňského roku měla. Není hotova ani pozměněná studie k proměně Výstaviště. Městská rada souhlasila s tím, aby se termín pro zhotovení plánu prodloužil do poloviny letošního roku.

Za skutečnost, že Incheba nevložila do Výstaviště plných 300 milionů, však může i město. Nevykoupilo od společnosti Pražská teplárenská některé tamní pozemky, jak se zavázalo.

  • Slovanská epopej - detail autor: Moravský Krumlov, zdroj: Moravský Krumlov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/132/13179.jpg
  • Instalace Muchovy Slovanské epopeje v Moravském Krumlově autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/132/13171.jpg
  • Slovanská epopej - detail autor: Moravský Krumlov, zdroj: Moravský Krumlov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/132/13178.jpg
  • Slovanská epopej - detail autor: Moravský Krumlov, zdroj: Moravský Krumlov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/132/13175.jpg
Vydáno pod