Jáchymov, Sokolov - Karlovarský kraj získal další dvě položky na seznam Národních kulturních památek. Oceněné objekty - zachovalá věž bývalého pracovního tábora v Jáchymově a důl ze 16. století s unikátními podzemními prostory si však musí na příliv zvědavých návštěvníků ještě chvíli počkat. Památky velkokapacitní těžby podzemního bohatství Karlovarska svým současným stavem nevyhovují bezpečnostním kontrolám. Po důkladné rekonstrukci by měly první návštěvníky přivítat za čtyři roky.
Jáchymovská Věž smrti a středověký důl Jeroným budou zpřístupněny v roce 2012
Ohledně otevření Věže smrti jako památky všech uvězněných nepřátel komunistického režimu se Konfederace politických vězňů (KPV) dlouho dohadovala se závodem Škoda, na jehož pozemku v Ostrově zachovalá věž stojí. Po letech jednání firma opuštěný objekt darovala konfederaci. Uvnitř hranolové věře z cihel se zpracovával vysoce radioaktivní smolinec. Komunističtí vězni kvůli nedostatku financí manipulovali s uranovou rudou bez jakýchkoliv ochranných pomůcek. Vězni měli po celý den jedno univerzální oblečení ve kterém jedli, spali a samozřejmě pracovali, jak vypověděl jeden z bývalých vězňů a místopředseda KPV Zdeněk Mandrholec.
Jedno z nejtvrdších pracovišť represivního aparátu Komunistů bylo součástí rozsáhlého areálu 11 pracovních táborů, vytvořených v roce 1948 poblíž měst Sokolov, Horní Slavkov a Jáchymov. Systémem psychické a fyzické likvidace prošlo na Karlovarsku 60 tisíc lidí. Každoroční připomínka „Jáchymovského pekla“ se stala tradičním setkáním dosud žijících pamětníků. „Samozřejmě bychom byli rádi, aby se tato věc zbytečně neprotahovala a my se mohli dožít rekonstrukce památníku v těchto místech,“ dodal Mandrholec.
Sokolov chce připomenout slavnější éru své historie
Na prvního návštěvníka čeká také bývalý důl Jeroným poblíž zaniklé vsi Čistá. Pamatuje slavnou éru sokolovské těžby, která v 16. století pomohla Sokolovsku k získání prestiže i financí. Zdejší ložiska vydala stovky tun cínu. V blízkosti dolu Jeroným leželo také stříbro či wolfram. Jeho nynější podoba však před vpuštěním prvního návštěvníka potřebuje výraznou rekonstrukci. Důl nabízí rozsáhlý a unikátně zachovalý komplex podzemních prostor.
„Je potřeba prorazit spojovací překop mezi starými důlními díly, kde by byla zajištěna bezpečnost i kontrolovaný odtok vody,“ vysvětlil Rudolf Tomíček z Krajského muzea Sokolov. Důlní komplex prozatím patří do vlastnictví státu, projekt na jeho záchranu však připravuje správa Karlovarského kraje.