Dvě hlavní témata, která pálí Evropu, pálí především i osmnáctý ročník festivalu Jeden svět. Současné dění na Ukrajině i kolem migrace chce nahlédnout co nejkomplexněji. Přehlídka filmů o lidských právech začíná 7. března, hlavním leitmotivem je letos „hledání domova“.
I v Jednom světě existuje dvojí pohled: na migraci i mimozemšťany
Od útěku z válečné zóny, přes čekání na azyl až po integraci vede Jeden svět svůj pohled na aktuální uprchlickou krizi. Zahajovací snímek s názvem Žádný člověk není ostrov sám pro sebe osobně uvede belgický režisér Tim De Keersmaecker, který natáčel o migrantech z Tuniska a Ghany, jimž na ostrově Lampedusa obrazně hodily záchranný kruh dvě italské rodiny.
„I když protagonisté mají o živobytí postaráno, necítí se šťastní a svobodní. Stále jsou na někom závislí. Film je plný metafor, které dobře vyjadřují to, co prožívají uprchlíci z různých koutů světa,“ podotkla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.
Festival ukáže cestu uprchlíků přes Středozemní moře – šokující záběry v dokumentu Plavba natočili sami jeho protagonisté -, jejich život při čekání na azyl i to, jak složité je zapadnout v nové zemi. Dokument Můj džihád se pak dotkne debat o radikalizaci evropských muslimů.
Současné dění na Ukrajině chce Jeden svět nahlédnout z ukrajinské i ruské strany konfliktu, očima vojáků i obyčejných lidí. Snímek Návrat domů v programové kategorii Neklidná Ukrajina například upozorní, že co je pro jednoho na Krymu návratem ke kořenům, může být pro jiného důvodem k vystěhování. Diváci se prostřednictvím filmů seznámí s mladými Rusy, které k narukování přiměla propaganda nebo touha po dobrodružství, i s ukrajinskými patrioty.
Mezi druhy i mezi námi
Kromě dvou hlavních témat program zaplňují i další kategorie, například soutěžní Máte právo vědět, upozorňující na hrubé porušování práv ve světě. Sekce Panorama představí jinde oceněné dokumenty, například film o zákulisí bojů s mexickými drogovými kartely s nominací na letošního Oscara.
Kategorie Mezi druhy pojednává o vztahu člověka se subjekty, které nejsou lidmi, například o sociálních robotech pro osamělé seniory (Pečovatelka Alice) nebo o mimozemšťanech. Snímek Návštěva rekonstruuje událost, která se zatím nestala – první setkání lidstva s bytostmi z jiné planety. Víc ale bude nejspíš návštěvníky zajímat naše Takzvaná civilizace, zaměřená na módní a potravinový průmysl.
Chybět nebude ani Český pohled. V premiéře představí snímek Nemusíš s láskou, stačí s citem o sexualitě a rodičovství lidí s mentálním handicapem.
V Jednom světě se letos propojí od 7. do 16. března Praha a následně více než třicet českých měst a také Brusel. Plnohodnotnou součástí přehlídky, pořádané společností Člověk v tísni, jsou i debaty, které stejně jako v předchozích ročnících bude možné sledovat v přímém přenosu také na webu České televize.