Zpomalení ekonomiky může letos ukousnout z rozpočtu až 15 miliard

Praha – Příjmy letošního státního rozpočtu mohou podle ministra financí Miroslava Kalouska kvůli zpomalení tuzemské ekonomiky proti původnímu plánu klesnout až o 15 miliard korun. Další škrty ve výdajích státního rozpočtu ale zatím není nutné provádět, jelikož případný výpadek příjmů bude kompenzován současnými úsporami. Kalousek to dnes řekl v diskusním pořadu Partie televize Prima.

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím činil růst hrubého domácího produktu 0,1 procenta. Předběžné odhady Českého statistického úřadu přitom uváděly meziroční růst o 2,4 procenta. Údaje tak podle analytiků potvrdily, že ekonomika ČR zpomaluje.

„Zpomalení, které tady nastalo, způsobí propad na příjmech zhruba někde mezi 12 miliardami korun až 15 miliardami korun. A úspory, které se podařilo udělat na jiných položkách, zejména na dluhové službě, díky odpovědné finanční politice vlády, tohle mohou vykompenzovat,“ podotkl Kalousek, který „pevně doufá“, že v letošním rozpočtu už nebudou muset být provedeny další dodatečné redukce výdajů.

Recese Česku nehrozí, zpomalení, které pocítí rozpočet, ano

Ekonomické zpomalení by mohlo mnohem více zahýbat s rozpočtem na příští rok. Nižší než plánovaný růst totiž vede k propadu příjmů rozpočtu, jelikož se vybírá méně na daních. Výdaje naopak v takových případech rostou, například vinou vyšších výplat sociálních dávek. Jak se ale bude česká ekonomika v příštím roce vyvíjet, je nyní podle analytiků těžké odhadnout. Vše bude záviset na dění v zahraničí, zvláště v Německu, kterým ale teď nepříjemně míchá dluhová krize.

Recesi by se zatím Česko mohlo vyhnout, není ale vyloučené, že růst úplně zabrzdí. „Česká ekonomika může díky situaci v eurozóně přestat růst úplně. Přes zahraniční obchod jsme velice silně propojeni s vnějším světem. A pokud se nebude dařit zahraničním ekonomikám, ihned to pocítíme i my,“ upozornila ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Čekají nás ostré škrty, varuje Kalousek

Celá Evropa nyní podle Kalouska vstupuje do období, kdy po „tupých škrtech“ budou muset přijít na řadu „ostré škrty“. „To se netýká jenom rozpočtu na příští rok, ale i letošního. I letos ještě může dojít k nějakému otřesu. Logicky ministr financí pracuje s variantami, které předloží vládě. Od plošného snižování provozních výdajů po krácení podle priorit. “Je to vždy politické rozhodnutí, které musí udělat vláda. Já musím připravit varianty," podotkl Kalousek.

Miroslav Kalousek

„Celá Evropa je ve velkých turbulencích a není vyloučeno, že jdeme do další recese. To znamená, že na konci října opět budeme mít trochu přesnější představu. Ale upřímně řečeno, aby v prosinci někdo řekl, že stoprocentně ví, jak se bude vyvíjet ekonomika během celého roku 2012, tak to jsem prostě přesvědčen, že nebude vědět nikdo v tomto velmi komplikovaném období jak v Evropě, tak ve Spojených státech.“

Návrh rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí počítá se schodkem 105 miliard korun při příjmech 1 084 miliard a výdajích 1 189 miliard korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá i s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou. Plánovaný schodek 105 miliard je o 30 miliard nižší než deficit schválený pro letošní rok.