Změny ve stavebním spoření se napodruhé vydaly na cestu sněmovnou

Praha - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh na omezení stavebního spoření. Státní podpora by podle návrhu měla klesnout na nejvýše 2 tisíce korun ročně pro nové i existující smlouvy, zdaňovat se budou úroky z vkladu. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun. Opozice se normu pokusila zamítnout, nezískala proto však dostatečnou podporu. Závěrečné schvalování se uskuteční na některé další schůzi sněmovny. Nyní by měl předlohu posoudit rozpočtový výbor.

Poslanci projednávání zákona v prvním čtení naplno využili a rozpoutali nad normou bouřlivou diskusi. Právě o to byli při prvním projednávání zákona ve stavu legislativní nouze ochuzeni, což byl také důvod, proč Ústavní soud změny ve stavebním spoření zrušil. Například poslanec ČSSD Alfréd Michalík dnes uvedl, že vláda staví reformy tak, že je zaplatí pouze občané. „Je tu vidět přístup vlády. Pošle složenky našim babičkám a říká: Zaplať za Koženého, za Pitra. Toto je pouze mírná obdoba tohoto přístupu,“ prohlásil Michalík.

Naopak poslanec Vladislav Vilímec (ODS) postup vlády hájil. „Celkový objem podpory neúměrně zatěžuje státní rozpočet. Při zachování dosavadních podmínek by tento příspěvek znamenal do roku 2014 nejméně deset miliard korun ročně,“ podotkl poslanec.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) připomněl, že sněmovna již jednou obdobný návrh schválila, Ústavní soud jej však kvůli některým pasážím zrušil. Vadilo mu především, že návrh byl schválen ve stavu legislativní nouze a že zaváděl 50 procentní srážkovou daň na státní podporu za minulý rok. „Proto vláda předkládá tuto novelu znovu a vypouští onu dle výroku ústavních soudců ústavně nekonformní srážkovou 50procentní daň,“ uvedl Kalousek.

Nově má platit, že státní příspěvek bude představovat deset procent místo dosavadních 15 procent z naspořené částky. Maximálním limitem pro jeho výpočet bude částka 20 tisíc korun, takže nepřekročí 2000 korun. Nově se budou zdaňovat připsané úroky, samotná státní podpora se zdaňovat nebude.

Pokud zákon schválí Parlament a podepíše prezident, dostanou nižší státní příspěvky lidé už za letošní rok. Původně dostali nižší státní příspěvky už letos, poté, co ale Ústavní soud zrušil spornou 50procentní daň, musel stát podporu střadatelům doplatit do původní výše.

Miroslav Kalousek
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK