Veřejné finance budou podle odhadů ČNB v roce 2017 vyrovnané

Kovanda: ČNB nezohledňuje výdaje, které souvisí s tím, co ekonomové označují jako politický cyklus (zdroj: ČT24)

Veřejné finance by měly být podle odhadů České národní banky v roce 2017 vyrovnané. Letos ještě počítá s deficitem veřejných financí 0,5 procenta hrubého domácího produktu. V loňském roce měl být deficit 1,3 procenta HDP. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které zveřejnila ČNB. Předloni činil deficit veřejných financí 1,9 procenta, přičemž EU požaduje deficit pod třemi procenty HDP.

Od listopadové prognózy centrální banky se výhled mírně zlepšil. Minule počítala pro rok 2016 s deficitem 0,6 procenta a v roce 2017 měl dosahovat 0,1 procenta. Ministerstvo financí deficit veřejných financí podle lednové predikce odhaduje za loňský rok na 1,1 procenta.

„Musíme upozornit a upozorňuje na to i ČNB, že nezohledňuje výdaje, které souvisí s tím, co ekonomové označují jako politický cyklus. Velice pravděpodobně dojde z důvodů voleb k navýšení výdajů a čísla tedy nebudou tak příznivá, jak se z této prognózy zdají,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

V následujících letech by podle ČNB měl rovněž klesat celkový vládní dluh, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos by měl jeho podíl k HDP činit 39,7 procenta HDP.

Příští rok by dluh měl klesnout podle odhadů ČNB na 38,4 procenta. Za loňský rok ČNB dluh odhaduje na 41,2 procenta HDP.

Podle kritérii pro přijetí eura by vládní dluh neměl překročit 60procentní hranici. MF počítá za loňský rok s dluhem 41 procent HDP. Předloni byl dluh 42,7 procenta HDP. V absolutní výši by ale dluh měl podle odhadů ČNB v následujících letech růst.

Česká národní banka v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,7 procenta. Naopak zlepšila výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta. V předchozí listopadové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 2,8 procenta a v roce 2017 o 2,9 procenta. U loňského vývoje ekonomiky centrální banka odhad ponechala na 4,7 procenta.

Vydáno pod