Seno rychle ubývá a zima ještě nekončí. Chovatelé na horách se proto zbavují zvířat

Události ČT: Nedostatek krmiva pro dobytek (zdroj: ČT24)

Chovatelům v horských oblastech dochází krmení pro hospodářská zvířata. Sena je málo a je drahé. Zemědělci už museli začít redukovat počty zvířat. Bojí se, že by zásoby krmení do konce zimy nestačily.

Zemědělci v Krušných horách po staletí říkají „na Hromnice, půl píce“. Znamená to, že by začátkem února měli mít ještě poloviční zásoby sena. Jenže letos jich je v seníku výrazně méně.

„Jsme v poslední čtvrtině a zásoba sena se nám tenčí tak, že vydržíme asi tak do konce března,“ přiblížil agronom z Horského statku Abertamy Jan Jůzl.

Zima tady ale bude delší. V horách leží ještě hodně sněhu, louky kolem Abertam pokrývá přibližně metrová vrstva. „Vypadá to, že se sníh bude držet dlouho, počítáme s tím, že až do Velikonoc,“ dodal Jůzl.

Kvůli krmivu musí dobytek pryč

Takovou dobu jim ale zásoby pro všechna zvířata nebudou stačit. „Všichni na to reagují tím stylem, že snižují stavy dobytka,“ přiblížil agronom. I jejich statek měl na začátku zimy přibližně dvě stě kusů dobytka, ale vysoké ceny a nedostatek sena už donutily hospodáře prodat prvních 25 krav.

Problémy s nedostatkem krmení mají i chovatelé koní. Třeba útulek v Ostrově kvůli tomu zastavil příjem hospodářských zvířat.

Vývoj cen sena
Zdroj: ČT24

Statistici sledují vývoj ceny sena šest let. Kvůli suchu se loni vyšplhala na maximum – tuna lučního sena vyšla na 1878 korun, o rok dřív to bylo 1393 korun. „Nárůst je velký, téměř 35 procent,“ uvedla ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Karlových Varech Jaroslava Šenitková.

Jaro by mělo zemědělcům v horách alespoň trochu ulevit. Z lesů odtaje sníh a seno u kravínů přestane žrát hladová lesní zvěř.