Samsung kvůli explodujícím bateriím zastavuje prodej nejnovějších smartphonů Galaxy Note 7

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics pozastavil prodej svých nejnovějších chytrých telefonů Galaxy Note 7, které začal prodávat v Jižní Koreji, USA a v některých dalších zemích včetně Česka teprve před dvěma týdny. Firma sdělila, že v reakci na zprávy o explozích a vzníceních několika těchto přístrojů zjistila problémy s jejich bateriemi.

Samsung uvedl, že nyní připravuje výměnu, která v Jižní Koreji začne 19. září. Firma nesdělila, kolika přístrojů Galaxy Note 7 se týká.  

Opravy se týkají i Česka. Zde si mohou zákazníci v takzvaných servisních centrech nechat vyměnit baterie, až budou nové dodávky k dispozici, potvrdil mluvčí společnosti Jiří Janeček. Původně firma uváděla, že lidé mohou žádat i o vrácení peněz, tento krok ale nebyl doposud schválen, uvedl mluvčí.

Pro bližší informace ohledně výměny baterie telefonu Galaxy Note 7 mohou zákazníci v Česku kontaktovat bezplatnou linku 800 726 786.

Podle největšího jihokorejského mobilního operátora SK Telecom se v zemi dosud prodalo kolem 400 tisíc těchto přístrojů. Samsung uvedl, že jejich prodej zahájil už v desítce zemí, celkem jich podle agentury AP prodal přes milion a vyrobil 2,5 milionu.

Firma tento týden odložila dodávky nejnovějších telefonů do jihokorejských prodejen, aby prověřila jejich kvalitu. Učinila tak po zprávách, podle nichž baterie u některých verzí tohoto přístroje při nabíjení vybuchly a vznítily se. Samsung sdělil, že potvrdil 35 takovýchto případů, zprávy o zraněních v důsledku explozí ale nemá. Podle firmy šlo o „drobný problém“ u baterií jednoho ze dvou dodavatelů, kterého ale firma nejmenovala.

Galaxy Note 7
Zdroj: ČTK/AP/Ahn Young-joon

Samsung předpokládá, že problém s dodávkami nových telefonů na trh vyřeší během dvou týdnů. Problém se netýká Číny, kde firma zahájila prodej Galaxy Note 7 ve čtvrtek a kde tyto přístroje používají odlišnou baterii.

Samsung je největším výrobcem chytrých mobilních telefonů na světě. Provozní zisk jeho divize mobilních telefonů stoupl ve druhém čtvrtletí o 57 procent na dvouleté maximum. Samsung odhaduje, že ve druhém čtvrtletí dodal zákazníkům 75,6 až 78,3 milionu smartphonů, což byl téměř dvojnásobek ve srovnání s dodávkami chytrých telefonů iPhone amerického konkurenta Apple.