Řecký ministr financí: Pověsti o bankrotu Řecka jsou útokem na euro

Atény - Šířící se pověsti, podle nichž Řecko o víkendu vyhlásí státní bankrot, jsou spekulacemi, jejichž cílem je poškodit euro a eurozónu. Prohlásil to dnes řecký ministr financí Evangelos Venizelos. Dodal, že takové spekulace se objevují pravidelně od počátku loňského roku, kdy se předlužená země ocitla v dluhové krizi.

„Není to poprvé, co vzniká organizovaná vlna ˙pověstí˙ o bankrotu Řecka. Je to nevkusná hra, organizovaná spekulace proti euru a eurozóně jako celku,“ uvedl ministr ve svém prohlášení. Reagoval jím na pověsti o bankrotu, které se v poslední době začaly šířit na internetu.

V uplynulém týdnu se navíc rozšířily v Evropě narážky na odchod nebo vyloučení Řecka z eurozóny. Například německý ministr financí Wolfgang Schäuble podotkl, že je na Řecku, zda naplní podmínky, které jsou nezbytné pro členství v eurozóně. Odchod Řecka z měnové unie nevyloučili také někteří další němečtí politici. Hlasité volání po možnosti odchodu z eurozóny či dokonce možnosti vyloučení nějaké země z tohoto bloku v posledních dnech zaznívá také z Nizozemska.

Řecko
Zdroj: ČT24

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která mezinárodní společenství požádala o pomoc, aby se vyhnula platební neschopnosti. První 110miliardová pomoc ale k obnovení důvěry investorů v Řecko a jeho návratu na finanční trhy nestačila, proto se zahraniční partneři dohodli s Aténami na druhém záchranném balíku – tentokrát ve výši 109 miliard eur.

Podmínkou pro přijetí druhého záchranného balíku je to, aby soukromí věřitelé Řecka přijali z hlediska hodnoty svých pohledávek nejméně z 90 procent plán výměny nynějších řeckých státních dluhopisů za nové s delší lhůtou splatnosti. Dnešek je závěrečný termín, dokdy věřitelé z 57 zemí světa mají do Atén sdělit, zda se restrukturalizace dluhů zúčastní. Výsledky budou známy až v dalších dnech, zatím činitelé mluví o zhruba 70 procentech.

Realizace reforem, které mají pomoci Řecku z dluhů, způsobila hluboký propad řeckého hospodářství. Řecká ekonomika se ve druhém čtvrtletí meziročně propadla o 7,3 procenta. Tak prudký pád nezažila žádná z evropských zemí ani v době nejhlubší krize. Řecko zatím neplní ani podmínky, které mu Evropská unie a Mezinárodní měnový fond stanovily pro poskytnutí další půjčky.