OPEC překvapivě snížil limity těžby, ropa se vrátila nad sto dolarů

Vídeň - Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se po složitých nočních jednáních nečekaně rozhodli snížit těžební limit a omezit produkci ropy o zhruba půl milionu barelů denně. OPEC se rozhodla vrátit ke stropu ze září 2007, tedy k úrovni 28,8 milionu barelů denně, a vyzvala členy, aby své kvóty lépe dodržovali. Ceny ropy na rozhodnutí reagovaly vzestupem o zhruba jeden dolar.

Nový těžební limit nahrazuje dosavadní strop 29,67 milionu barelů denně, vedle snížení produkce je v něm však také započítán odchod Indonésie z kartelu a naopak přijetí Angoly a Ekvádoru. Prezident OPEC Šakíb Chelíl na tiskové konferenci oznámil, že v konečném výsledku znamená rozhodnutí omezení těžby o 520 tisíc barelů denně.

Rozhodnutí bylo překvapivé, protože ministři se před úterní schůzkou vesměs klonili k tomu, aby celková těžební kvóta zůstala zatím zachována. Uváděli přitom, že nabídka s poptávkou jsou nyní v rovnováze. Se zachováním těžby se zdáli být smířeni i „jestřábi“ jako Írán a Venezuela, kteří většinou prosazují kroky vedoucí k co nejvyšším cenám.

Bude ropy přebytek? 

Ministři však také vyjadřovali obavy z budoucího přebytku ropy na trhu a znepokojil je prudký pokles cen, které z červencového maxima nad 147 dolary za barel klesly k nynější úrovni kolem 100 dolarů. Právě včerejší zpráva o prolomení stodolarové hranice mohla být onou poslední kapkou, která ministry ke snížení produkce přesvědčila.

Ropa v létě klesala kvůli splasknutí spekulační bubliny, oslabení hospodářského růstu a slábnoucího kurzu dolaru. Včera šlo o bezprostřední reakci na pokles obav z hurikánu Ike, ale také o optimistická očekávání ohledně summitu OPEC.

Cena americké ropy v noci nejprve klesla až o dolar, po rozhodnutí OPEC však ztráty smazala a začala růst. Ráno v Asii byla asi půl dolaru nad úterním závěrem a barel ropy stál kolem 103,75 dolaru. Severomořská ropa Brent, která v úterý poprvé od počátku dubna sestoupila pod 100 dolarů, oživila ke 101 dolarům.

OPEC brání hranici sta dolarů 

Analytici uvádějí, že kartel vyslal trhům jasný signál určující neformální cenové minimum. „Rozhodně to ukazuje, že OPEC se nebojí bránit úroveň 100 dolarů,“ řekl agentuře Reuters Jonathan Kornafel z firmy Hudson Capital Energy.

Další analytici však označili omezení těžby za mírné, vzhledem k tomu, že existují silná rizika poklesu světové poptávky. „Nemyslím si, že toto snížení může na ropném trhu zastavit trend poklesu,“ řekl Susumu Ogasawara z tokijské Ace Koeki.

Rozhodnutí OPEC tvrdě kritizovala Mezinárodní agentura pro energii, podle níž by mohlo poškodit světovou ekonomiku.

Růst ceny ropy
Zdroj: ČT24