Očekávané spojení Volkswagenu s Porsche letos neproběhne

Frankfurt - Automobilová skupina Volkswagen odloží úplnou fúzi s výrobcem sportovních vozů Porsche, která se měla uskutečnit v letošním roce. Důvodem jsou nevyřešené právní otázky a vyšetřování bývalých nejvyšších manažerů Porsche. Vlastník české automobilky Škoda Auto dnes sdělil, že bude zkoumat, zda je možné integrovat Porsche jinými způsoby.

Původní plán podle dohody z roku 2009 stanovil, že Porsche se do konce tohoto roku stane desátou značkou skupiny Volkswagen. Stuttgartská automobilka však už dříve uvedla, že její začlenění do Volkswagenu se zřejmě zdrží kvůli vyšetřování jejího někdejšího generálního a ředitele a finančního šéfa.

Volkswagen uvedl, že po diskusích s Porsche „dospěl k závěru, že plánovaná fúze s Porsche SE se nebude moci uskutečnit v plánovaném termínu“. Společnost dodala, že její představenstvo bude v příštích týdnech analyzovat, zda existují jiné potenciální možností začlenit Porsche do skupiny Volkswagen.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě a do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě. Firma již koncem roku 2009 koupila v automobilce Porsche podíl 49,9 procenta za 3,9 miliardy eur.