Obama představil „Zákon o amerických pracovních místech“

Washington – Balíček daňových úlev a investic do infrastruktury v celkové výši téměř 450 miliard dolarů, takový je recept amerického prezidenta Baracka Obamy pro boj s vysokou nezaměstnaností. Představil ho v noci na dnešek na schůzi obou komor Kongresu. Plán prý nezvýší zadlužení země, protože by jej měly uhradit rozpočtové úspory. Spojené státy dlouhodobě sužuje vysoká míra nezaměstnanosti kolem devíti procent. Pro prezidenta Obamu představuje plán také největší domácí výzvu, jež by mohla výrazně ohrozit jeho znovuzvolení v prezidentských volbách v příštím roce. Obamův plán může podle části analytiků největší ekonomice světa skutečně pomoci. Zastánce našel u věhlasného analytika společnosti Pimco Mohameda El-Eriana, líbí se ale i dalším ekonomům. Podle nich výrazně přispěje k růstu hrubého domácího produktu USA. Opačného názoru je ale investor Marc Faber, který Obamův plán označil za „naprostý vtip“.

Šéf Bílého domu v celém zhruba půlhodinovém projevu zdůrazňoval, že opatření, s nimiž přichází, nejsou nijak kontroverzní a měla by být přijatelná i pro skeptické republikány. Zda jeho výzvy dopadnou na úrodnou půdu, ale není jasné. Pro mnoho republikánů, bez jejichž hlasů nelze plán prosadit, je nepřijatelné cokoliv, co připomíná další stimul na podporu ekonomiky. Objemem ve výši téměř 450 miliard dolarů je totiž jeho jednoroční plán srovnatelný s dvouletým balíčkem na podporu ekonomiky ve výši 787 miliard dolarů, který prezident prosadil v roce 2009.

Barack Obama, prezident USA

„Posílám do tohoto Kongresu plán, který byste měli okamžitě schválit. Jmenuje se Zákon o amerických pracovních místech. Účel zákona je jednoduchý: dostat více lidí zpátky do práce a více peněz do kapes těch, kdo pracují.“

Obama chce mimo jiné v příštím roce snížit malým firmám odvody za zaměstnance o polovinu. Zároveň hodlá podpořit podniky, jež zaměstnají lidi, kteří jsou bez práce déle než půl roku. Kromě toho navrhl nové daňové úlevy pro pracující, které by podle něj běžné rodině v příštím roce měly přinést 1500 dolarů navíc. Plán počítá i s pomocí veteránům či prodloužením podpory v nezaměstnanosti. Další součástí plánu jsou investice do dopravní infrastruktury, ale například i škol, kterých chce prezident opravit či modernizovat nejméně 35 tisíc.

Prezidentovo ujišťování, že záměr nezvýší deficit, pro změnu odmítavého postoje republikánů nemusí nic znamenat. Nepotěšila je nepochybně ani prezidentova slova, že kromě škrtů je třeba vážně uvažovat i o zvýšení daní, což je pro jeho politické oponenty nepřípustné. Podporu Obamova plánu, či alespoň některých jeho částí nicméně zatím nevyloučili, hodlají ale představit i vlastní řešení. „Doufám, že se bude vážně zabývat i našimi myšlenkami. Věřím, že můžeme společně pracovat na tom, abychom ukončili nejistotu, jíž čelí rodiny a malé firmy, a vytvořili lepší prostředí pro dlouhodobý ekonomický růst a tvorbu pracovních míst v soukromém sektoru,“ řekl republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner.

John Boehner, republikánský šéf Sněmovny reprezentantů

„Návrhy, které prezident nastínil, si zasluhují zvážení.“

Obama se v případě republikánské neochoty podpořit jeho návrhy bude snažit přesvědčit voliče, že právě jeho plán je tím správným receptem na pomoc ekonomice, ze které v poslední době nepřicházejí dobré zprávy. V srpnu například americké hospodářství nevytvořilo nová pracovní místa. Nepříznivá statistika dále zesílila obavy z návratu recese do nejvýznamnější ekonomiky světa.

Podle šéfa Bílého domu jeho plán představuje odpověď na urgentní potřebu pracovních míst. Za nutné ale považuje i to, aby ve Spojených státech vznikla ekonomika, která bude životaschopná v budoucnosti. „Ekonomika, která vytváří dobrá pracovní místa pro střední třídu, jež jsou dobře placená a představují zajištění,“ řekl. Podotkl také, že chce, aby Spojené státy vyvážely více zboží. „Chci vidět, jak se ve světě prodává více produktů, na nichž jsou tři hrdá slova: 'Made in America' (Vyrobeno v Americe),“ prohlásil americký prezident.

Většině analytiků se plán zamlouvá

Investor Marc Faber Obamův plán označil za „naprostý vtip“. Autorovi velmi populární zprávy „Gloom, Boom and Doom“, která popisuje chmurné vyhlídky ekonomiky, vadí snaha neustále omezovat výdaje. Podle něj by se měly zvyšovat. „Je to další selhání keynesiánské ekonomiky a zkorumpovaných intervencí. Přichází s tím v době, kdy zároveň hovoří o snižování deficitů,“ podotkl Faber v rozhovoru na finanční televizi CNBC. Většina analytiků ale nestojí na jeho straně.

Zmíněný El-Erian například zdůrazňuje, že je to poprvé, co si vláda uvědomuje vážnost situace a přichází s ucelenou koncepcí. "Vláda konečně přechází od série neefektivních ad hoc opatření k ucelenému programu, který se soustředí na klíčové překážky, které brání vytvářet pracovní místa. Důraz je zde kladen právě na pobídky, reformy trhu práce,
na infrastrukturu a na zlepšení fungování hypotečního trhu," vyjmenoval hlavní výhody programu El-Erian.