Novák chce pro ČSA tři miliardy od státu

Praha – Stát by měl ztrátovým Českým aeroliniím pomoci až třemi miliardami korun. Podle Lidových novin si to myslí nedávno jmenovaný předseda dozorčí rady ČSA Václav Novák. ČSA totiž nesmí být ve ztrátě, což je jedna z podmínek jediného zájemce o koupi, konsorcia Unimex - Travel Service. To za ČSA nabízí miliardu. Požadavek na finanční pomoc ze strany státu ale opakovaně odmítá ministr financí Eduard Janota. Tvrdí, že stát tuto pomoc ani poskytnout nemůže, protože to neumožňují pravidla hospodářské soutěže v rámci EU.

Novák podle LN chystá na úterní zasedání dozorčí rady ČSA vlastní verzi opatření, která by měla být uskutečněna v zájmu zachování firmy. Kromě propouštění zaměstnanců a také razantního snížení platů, které má u pilotů dosáhnout až 45 procent, se chce Novák obrátit i na stát s žádostí o finanční injekci. Podle několika nezávislých zdrojů obeznámených s Novákovým návrhem bude předseda dozorčí rady žádat o zhruba třímiliardovou dotaci od státu.

Jednou z podmínek konsorcia Unimex a Travel Service totiž je, že vlastní jmění ČSA nebude záporné. Jenže společnost je už teď asi 700 milionů v minusu a navíc se každý měsíc ztráta prohlubuje o dalších dvě stě milionů.

Václav Novák, předseda dozorčí rady ČSA:

„Je potřeba, aby ten celý proces (ozdravení ČSA) byl radikálnější a rychlejší. Radikálnější proto, aby přinesl větší úspory, rychlejší, aby se zkrátila doba, po kterou společnost prodělává peníze.“

„Je jisté, že jestliže má být dosažena dohoda se zaměstnanci, musí do hry vstoupit i stát a podílet se na záchraně společnosti,“ citují LN prezidenta odborového sdružení dopravních pilotů CZALPA Filipa Gaspara. „Jedná se o jednorázové restrukturalizační náklady - a ty by měli pokrýt jak zaměstnanci, tak stát,“ uvedl Gaspar.

Ministr financí ale jakokouli možnost přesunu státních peněz do ztrátových aerolinek odmítá. „S panem Novákem jsem o žádné alternativě státní pomoci nehovořil. Platí to, co jsem řekl již několikrát - tedy že úvahy o finanční pomoci ze strany státu nepřipadají v úvahu,“ řekl Janota.

Prezident ČSA Radomír Lašák dozorčí radě předloží vlastní záchranný plán, jenž se státní pomocí nekalkuluje. Uvádí, že jeho opatření, která také počítají s propouštěním a snižováním platů, by měla firmě pomoci, aniž by bylo nutné žádat o pomoc vládu.

Definitivní rozhodnutí v otázce privatizace ČSA má padnout ještě v průběhu října. Pokud by se vláda vyslovila pro jejich prodej, převzalo by je konsorcium nejspíš v dubnu či květnu příštího roku, uvedl dnes Janota. Základním úkolem, který nesnese odkladu, je podle něj zeštíhlení společnosti.

Eduard Janota
Zdroj: ČT24
Vydáno pod