Nejvyšší kupní síla je v Praze, nejnižší v Karviné

Praha - Nejvyšší kupní sílu z měst s více než 10 tisíci obyvateli hlásí Praha, naopak nejnižší Karviná. Zatímco Praha republikový průměr převyšuje o 31 procent, Karviná je bezmála 16 procent pod průměrem. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK, podle kterého je nejbohatším okresem hlavní město, naopak nejchudším Bruntálsko. V žebříčku nejlepších měst pro podnikání obsadila Praha 21. místo. Vyplývá to z průzkumu firmy Kašmen a Wakefield. Už od začátku devadesátých let se na špici drží Londýn.

„Pražská metropole a její okolí představují oblasti, jejichž úroveň kupní síly v přepočtu na jednoho obyvatele je výrazně nad průměrem celé České republiky. Naopak obyvatelé především v Moravskoslezském či Ústeckém kraji musí vystačit s daleko úspornějšími osobními a rodinnými rozpočty,“ uvedl Jiří Najman z Incoma GfK. V některých obcích, zejména v periferních oblastech Česka, se úroveň kupní síly pohybuje pouze kolem 70 procent českého průměru.

Vysokými hodnotami indexu kupní síly se vedle Prahy mohou pochlubit například také Říčany, Čelákovice či Mladá Boleslav. Naopak nejnižší průměrné příjmy mezi městy nad 10 tisíc obyvatel vykazují Karviná, Orlová, Studénka, Krupka či Bohumín.

Rozhovor se Zdeňkem Skálou a Zdeňkem Juračkou (zdroj: ČT24)

V praxi tyto rozdíly znamenají, že například obyvatel Říčan disponuje na jeden rok průměrnou částkou 7799 eur (v přepočtu zhruba 199 tisíc korun), zatímco obyvatel Karviné pouze 5338 eur (136 tisíc korun). „Alespoň částečnou útěchou pro obyvatele sídel s nižší kupní silou může být, že život v bohatších městech s sebou zpravidla nese i vyšší životní náklady,“ podotkl Najman.

Vydáno pod