Brusel - Přišel čas na renesanci jaderné energie v Evropské unii, říká český premiér Petr Nečas. Ministerský předseda se takto vyjádřil při příjezdu na summit EU v Bruselu. Jednání unijních lídrů bylo právě energetice z velké části věnováno. Dalším tématem byly dluhy v eurozóně. U těch se český premiér také zastavil, když označil plán pro dlouhodobější řešení dluhových krizí zemí společné evropské měny, o němž dnes Německo a Francie informovaly partnery v EU, za yettiho.
Nečas: Přišel čas na renesanci jaderné energie
„Jsme přesvědčeni, že přišel čas na renesanci jaderné energie. Odpor vůči ní má spíše charakter předsudků než nějakého racionálně podloženého názoru,“ uvádí Nečas. V současnosti se Evropská unie snaží stát v čele boje proti globálnímu oteplování. Kvůli tomu si dala za cíl citelně snížit emise skleníkových plynů a naopak navýšit podíl obnovitelných zdrojů.
Petr Nečas
„Jsme přesvědčeni, že (jaderná energie) navíc má tu výhodu, že je to v podstatě bezemisní zdroj. Ignorovat jadernou energetiku a současně se snažit razantně snížit emise skleníkových plynů, je podle mého názoru protimluv.“
Jaderné elektrárny se loni v Česku podílely na celkové výrobě elektřiny necelou třetinou. Výroba jaderných zdrojů Temelín a Dukovany každoročně narůstá, loni se produkce v těchto elektrárnách meziročně zvýšila o zhruba 3,5 procenta.
Jaderné elektrárny provozuje v současnosti asi 30 zemí a tento počet zůstává již několik let bez výraznějších změn. Příčinou je mimo jiné velmi rozšířená výroba elektřiny v uhelných elektrárnách rozvojových zemí. V Česku by se výroba energie z jaderných elektráren měla výrazně zvýšit po rozšíření Temelína kolem roku 2020. Největší ambice má v souvislosti s mírovým jaderným programem Čína, která chce mít do roku 2030 v provozu přes 50 reaktorů.
Nečas označil plán Francie a Německa za politického yettiho
Petr Nečas
„Řekl bych, že je to určitý druh politického yettiho. Každý o něm hovoří, ale nikdo ho neviděl.“
Petr Nečas označil plán pro dlouhodobější řešení dluhových krizí eurozóny, o němž dnes Německo a Francie informovaly partnery v EU, za yettiho. Praha podle něj chce nejprve počkat na konkrétní návrhy. Ty pak hodlá analyzovat před tím, než se k nim blíž vyjádří.
Podle médií Německo a Francie dohodly plán, který by měl směřovat k fiskální unii v rámci eurozóny. Jde třeba o harmonizaci firemních daní či větší prohloubení dalších politik.