Kvalifikované řemeslo láká čím dál méně lidí, poptávka roste po hodinových manželích

Ubývá kvalifikovaných řemeslníků a roste počet těch, kteří podnikají bez kvalifikace nebo garance bezpečnosti, upozorňuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP). Nových řemeslných oprávnění se totiž registruje postupně méně, lidé si naopak navykli využívat služeb hodinových manželů. Spolu s profesními spolky tak chce letošní rok využít k systémovému zlepšení situace na trhu s řemeslníky. Cílem Roku řemesla je zvýšit kvalitu výrobků a služeb, vzdělávání i prezentace odborné práce.

Podle předsedy Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karla Havlíčka zahajují kampaň, která bude dlouhodobá a na jejímž konci se má řemeslo znovu stát prestižní a respektovanou profesí.

„Naším cílem není nahodilá podpora, založená na rozdání grantů, ale vytvoření systémového přístupu k podpoře a vnímání významu řemesla jako takového. Sjednocujeme zájmy všech rozhodujících profesních spolků, nicméně to hlavní bude změnit zažité postupy úředníků, smýšlení politiků i pohled veřejnosti,“ řekl.

Statistiky v současné chvíli nevyznívají pro řemeslnou obec příznivě. Ubývá totiž počet nově registrovaných řemeslných oprávnění. Průměr za roky 2000 až 2014 představuje 24 tisíc nových oprávnění za rok, z toho za posledních pět let je průměr pouze 12 tisíc nových oprávnění. V posledním sledovaném roce dokonce přibylo pouze 9 929 řemeslných oprávnění.

Události ČT: Zájem mladých o řemeslo klesá. Ministerstva navrhují třeba zjednodušit administrativu (zdroj: ČT24)

Nejvyhledávanějšími kvalifikovanými řemesly jsou podle internetových vyhledávačů instalatéři, topenáři, kosmetické služby, malíři, lakýrníci, elektrikáři a tapetáři. „V zásadě je to napříč jednotlivými řemesly. Jedním z profesních spolků, který s námi začal budovat Rok řemesel 2016, je svaz zpracovatelů masa. V současné době je vyučených profesních pracovníků asi 15 tisíc a těch, co začínají v posledních letech studovat učňovský obor, jsou jednotky. To znamená, že během jedné generace bude fatální nedostatek těchto pracovníků,“ konstatuje předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Nejvíce řemeslníků najdou lidé v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji, kde je v každém kraji vydaných více jak sto tisíc řemeslných živnostenských listů. Naopak nejméně jich je evidováno v Karlovarském kraji, kde je vydaných pouhých 26 tisíc řemeslných oprávnění. Cizinci podnikající v Česku si zřizují řemeslnou živnost ve 13 procentech případů. Celkem je řemeslných živností přes 909 tisíc.

Řemeslná živnost v ČR
Zdroj: AMSP ČR

Chybí koncepce podpory řemesel i jednotnost spolků

Podle asociace stojí za poklesem nových řemeslníků absence koncepční podpory řemesel i problémy v oblasti vzdělávání, roztříštěnost zájmů jednotlivých spolků a řemeslníků nebo také orientace na virtuální ekonomiku.

Upozorňuje i na nárůst nekvalifikovaných služeb. „Například podíl takzvaných hodinových manželů na dodávkách činí podle analýzy AMSP již 20 procent To přináší nejen pokles kvality řemeslné práce, ale roste tím i podíl šedé ekonomiky, neboť dodavatelé nemohou řádně vykázat dodávku, ke které nemají oprávnění,“ tvrdí asociace.

V ideálním případě by měl vzniknout jasný systém porovnávání a garantování kvality. Ambice nabízet relevantní a aktuální informace má webový portál Mistři řemesel, který by měl poskytnout obsáhlý a komplexní katalog řemeslníků. Zapojilo se do něj přes dvacet pět profesních sdružení.

Vedle členů cechů a profesních spolků má být nabídka doplněná i o nečleny. Řemeslníci a firmy, kteří jsou ověřeni z hlediska profesní způsobilosti i správnosti kontaktů, jsou označeni garanční pečetí.

Cesta k mistrovským zkouškám

AMSP se pak chce angažovat i legislativně. S příslušnými resorty chce připravit podmínky pro mistrovské zkoušky. V loňském roce ministerstvo školství rozhodlo, že mistrovská zkouška nebude alternativou maturity, ale že bude začleněna do dalšího vzdělávání a bude osvědčením o získání určitých dovedností a zkušeností v praxi.

Ještě by se měla vypracovat návaznost na živnostenská oprávnění. Asociace pak bude usilovat o vytvoření legislativní podpory pro výuku praktických předmětů na základních školách, aktualizaci oborů středních technických škol a jejich větší provázanost s učňovským vzděláváním.

Havlíček: Vůbec není pravdou, že by nástupní mzdy v řemeslných profesích byly nízké (zdroj: ČT24)

„V tomto ekonomicky silném období, kdy je dlouhodobě vysoká poptávka po technicky vzdělaných zaměstnancích, je potřeba zaměřit veškerou možnou podporu na tato odvětví, aby se Česká republika co nejdříve dokázala vyrovnat s nedostatkem techniků a řemeslníků,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) mohou dostatečná pozornost a finanční prostředky zajistit růst kvality a vzdělávání v této oblasti.

V současnosti má Česko nadprůměrnou hodnotu podílu českých absolventů s vyšším sekundárním a nástavbovým vzděláváním – přes 72 procent. Tato oblast vzdělání zahrnuje střední odborné školy, gymnázia, vyšší odborné školy, nástavby a střední odborná učiliště. Vyučení lidé představují více než čtvrtinový podíl. Průměr Evropské unie je zhruba 45 procent. Až za Českem jsou také další středoevropské státy. 

Načítání...