Kalifornie je bez peněz, vyhlásila stav fiskální nouze

San Francisco - Guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger vyhlásil ve státě stav fiskální nouze. Kalifornii hrozí, že jí v únoru dojdou peníze. Guvernér proto svolá zákonodárce k dalšímu sezení, aby se poradili, jak se se zhoršující finanční situací Kalifornie vypořádat. Zároveň upozornil, že by se státní úředníci měli připravit na propouštění, protože bude potřeba snížit výdaje.

V Sacramentu, hlavním městě nejlidnatějšího státu USA a osmé největší ekonomiky světa, se proto v posledních týdnech rozhořela bitva o rozpočet. Letošní i příští fiskální rok Kalifornie zřejmě uzavře s deficitem 40 miliard dolarů.

Zákonodárný sbor Kalifornie pod vedením demokratů uzavřel své mimořádné čtvrteční sezení schválením doplňkového rozpočtu 18 miliard dolarů, ale republikán Schwarzenegger varoval, že ho bude vetovat. Zákonodárci by se podle něj měli spíš zaměřit na to, jak kalifornský deficit snížit. Měli by proto uvolnit regulaci výstavby, aby nové projekty pomohly stimulovat ekonomiku státu.

Sbor zákonodárců k tomu uvádí, že v rozpočtu jsou tři miliardy dolarů z příjmů na dopravní projekty doplněné dalšími třemi miliardami z obligací. Ty by měly například usnadnit výstavbu nemocnic. Spor o to, jaká opatření budou pro posílení kalifornské ekonomiky nejlepší, má přitom za zády vysokou nezaměstnanost, minulý měsíc dosáhla 8,4 procenta.

Zákonodárný sbor má nyní 45 dnů na to, aby návrh či návrhy státního rozpočtu schválil a odeslal Schwarzeneggerovi. Podle jeho nařízení mají mezitím státní úřady připravit úsporné programy včetně propouštění, aby se ušetřilo alespoň deset procent financí státu.

Komentář Ondřeje Schneidera

Rozpočtový schodek měl stát i dřív, teď nebyla půl roku možná shoda na žádném rozpočtu. „Kalifornie má složitý systém rozpočtu a Kongres, kde nemá ani jeden tábor ať už Demokraté nebo Republikáni většinu, se musí shodnout dvoutřetinovou většinou. Kongresmani ale zákon obešli a těsně rozpočet schválili,“ popisuje ekonom Ondřej Schneider. Guvernér Schwarzenegger proti tomu protestuje, hodlá zákon vetovat a radši škrtat plánované výdaje na školství nebo zdravotnictví. Jenže Kalifornii čekají guvernérské volby a politické hrátky tak pokračují a brání pružným reakcím na krizi.

„Bankrot města ale není nic výjimečného ve Spojených státech,“ upozornil Schneider. „Řeší se to standardním úpadkovým zákonem a není to nic, co by vládu nějak dramaticky vzrušovalo,“ dodal.