Havlovy knihy jsou beznadějně vyprodané, chybí výtisky

Praha – Prodeje Havlových knih stoupají. Podle prodejců se zvýšila poptávka po úmrtí bývalého prezidenta až o 100 procent. Prodeje by byly ještě vyšší, brzdí je však nedostatek výtisků na tuzemském knižním trhu. Řada titulů, které Václav Havel napsal, i těch, které se jeho osobnosti týkají, teprve čeká na dotisk či nové vydání.

Ještě během nedělního odpoledne, tedy jen pár hodin po prvních zprávách o skonu významného českého politika a dramatika, nebyly prodeje Havlových knih nijak závratné. Během následujícího pracovního dne se ovšem poptávka čtenářů rapidně zvýšila. „Prodává se všechno, co souvisí s Havlem – jeho hry, Dopisy Olze, Odcházení, Člověk Havel. Nárůst je víc než 100 procent,“ uvedla Zuzana Turňová, mluvčí Paláce knih Luxor, který je největším knihkupectvím v Praze.  

Na pultech čtyřpatrového domu s knihami by už zájemci marně hledali například čtenářsky oblíbený titul Václava Havla Prosím stručně, který je beznadějně vyprodaný. Tento Havlův rozhovor se spisovatelem Karlem Hvížďalou je nicméně k dostání ještě v jiných kamenných knihkupectvích či na internetu. „Právě dostupnost Havlových knih je největší problém,“ uvedl Miloš Hlavica z internetového knihkupectví Knihy.ABZ.cz. „Několik titulů máme skladem, ale u řady z nich v současné chvíli čekáme na doplnění nebo dotisk. Kdyby byl jeho knih dostatek, prodeje vzrostou daleko víc. Nyní je to u nás ale jen v řádu desítek,“ dodal.

Ještě Tento týden by se na pultech knihkupců mělo objevit například nové vydání knihy Člověk Havel od Petra Čermáka. Pod hlavičkou nakladatelství Petrklíč by pak měla o Havlovi vyjít Vzpomínková kniha. „Na trhu nyní vlastně žádná nová kniha Václava Havla není, tak je otázka, jestli je zatím jen brzo, nebo nebylo co prodávat,“ uvedl mluvčí knihkupectví Kanzelsberger Zdeněk Fekar k informaci, že v jejich případě poptávka po Havlových titulech stoupá jen pozvolna. „Prodali jsme zatím doslova pár kusů Odcházení a Rozhovorů s Karlem Hvížďalou. Asi se ale v nejbližších dnech dá očekávat větší prodej,“ uvedl Fekar.

Obecně se knihkupci shodují na tom, že úmrtí autora s sebou často nese citelné navýšení poptávky po jeho literárním díle. V minulosti se tak stalo například v případě smrti spisovatele Arnošta Lustiga nebo brněnské spisovatelky Simony Monyové, která byla zavražděna letos v srpnu. Její tituly se tehdy v první desítce prodaných knih držely dokonce po několik týdnů.

Reportáž Josefa Pazderky (zdroj: ČT24)