Fitch srazila rating Nokie do spekulativního pásma

Helsinky - Ratingová agentura Fitch snížila úvěrový rating finského výrobce mobilních telefonů Nokia do spekulativní kategorie. Během roku a půl pak předpokládá jeho další zhoršení. Agentura tak reagovala na velmi špatné čtvrtletní výsledky a klesající tržní podíl firmy, která je stále ještě celkově jedničkou světového trhu.

Fitch srazil rating Nokie o jeden stupeň na BB+ z dosavadního BBB-. Agentura sdělila, že pokud firma nevykáže ve druhém pololetí a příští rok zlepšení, bude jej muset dál zhoršit. „Fitch vzhledem k potenciálním překážkám není přesvědčena, že toho Nokia dokáže v příštích 18 měsících dosáhnout,“ míní Fitch.

Nokia se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla do ztráty 929 milionů eur (23 miliard korun) a zaznamenala jedno z nejhorších čtvrtletí své historie. Zdůvodnila to poklesem příjmů kvůli silné konkurenci na trhu a oznámila odchod ředitele prodeje. Tržby Nokie se snížily o 29 procent, jak uvedla minulý týden ve výsledkové zprávě.

Ke snížení ratingu Nokie přikročila už Moody's

Rating Nokie snížila už před čtvrtletními výsledky agentura Moody's, avšak stále ještě jednu příčku nad spekulativní úrovní. Nokia už na počátku dubna varovala před vysokými ztrátami v klíčové divizi mobilních telefonů v prvním i druhém čtvrtletí tohoto roku. Nokia reagovala slovy, že se bude dál zaměřovat na snížení nákladové struktury, zlepšení hotovostních toků a zachování silné finanční pozice. Uvedl to finanční ředitel společnosti Timo Ihamuotila a zopakoval tak totéž, co sdělil před týdnem po snížení ratingu Moody's.

Fitch Ratings
Zdroj: ČT24

Fitch se ale bojí toho, že do roku a půl by se mohly hotovostní rezervy Nokie vyčerpat. Poukázala na vysoké náklady restrukturalizace a riziko propadu hotovostních toků do záporného pásma. Za šanci ke zlepšení označila plán prodávat nový typ chytrých telefonů Lumia přes amerického operátora AT&T a možné uvedení jejich nových verzí na trh během tohoto roku.

V současnosti Nokia mění celou svou nabídku, aby dokázala konkurovat rivalům Apple a Samsung. Zejména začala v nových telefonech Lumia používat software Microsoftu namísto vlastního operačního systému Symbian. Po únorovém oznámení přechodu k Microsoftu však akcie Nokie spadly už o více než 50 procent. Podle některých analytiků jsou sice nyní výrazně podhodnocené, investorům je však neradí kupovat, dokud se neobjeví známky oživení tržeb.

V průběhu loňského roku prodala Nokia celkem 419 milionů telefonů a udržela si pozici jedničky na trhu. Na trhu chytrých telefonů, který v roce 1996 založila, však silně zaostává za konkurencí. O první pozici ji zde již připravila americká firma Apple a ohrožuje ji i levnější konkurence přístrojů s operačním systémem Android od Googlu.