Důvěra slovenských podniků a spotřebitelů v září vzrostla

Bratislava - Důvěra slovenských podniků a spotřebitelů v ekonomiku v září opět mírně vzrostla. Ukazatel důvěry stoupl na 75,1 procentního bodu ze srpnových 73,3 bodu. Výsledek během září ovlivnilo zvýšení důvěry ve službách a u spotřebitelů, uvedl dnes centrální statistický úřad Slovenska. Od září minulého roku do letošního května se očekávání každý měsíc zhoršovala. V září se situace zlepšila čtvrtý měsíc za sebou. V porovnání s devátým měsícem minulého roku ale byla důvěra slabší o 21,3 bodu.

Proti dlouhodobému průměru klesla o 25,3 bodu. Důvěra v průmyslu, která má v ukazateli největší váhu, v září pokračovala v poklesu o 3,3 na minus 12,3 bodu. Její vývoj podle statistik negativně ovlivnil očekávaný pokles průmyslové výroby na následující tři měsíce.

Ve stavebnictví důvěra v září klesla na červencovou hodnotu minus 52,5 bodu. Proti srpnu se tak snížila o 1,5 bodu. Odrazil se v tom pokles poptávky po průmyslové produkci i slabší očekávání na trhu práce v následujících třech měsících. Nálada spotřebitelů se podle statistik v září proti srpnu citelně zlepšila. Vzrostla o 8,4 bodu na minus 24,3 bodu, protože opadly obavy při hodnocení hospodářské situace v zemi a finanční situace v domácnostech. V maloobchodě se důvěra v devátém měsíci výrazně nezměnila, klesla o 0,4 bodu na minus 14,7 bodu. Indikátor důvěry ve službách se zlepšil o 9,7 bodu na minus sedm bodů.