Brusel kritizuje Česko, poplatky za propojování hovorů jsou vysoké

Brusel - Na hlavu České republiky se dnes kvůli výši poplatků za propojování hovorů snesla vlna kritiky od Evropské komise (EK). V prohlášení Brusel opětovně vyzval Český telekomunikační úřad (ČTÚ) k tomu, aby snížil sazby, které se řadí v EU k vůbec nejvyšším. Takzvané mobilní terminační poplatky (MTR), jejichž výši komise Česku vytýká, jsou velkoobchodní poplatky, které operátoři mobilních sítí účtují jiným operátorům za spojování hovorů ve své síti.

Přitom dnešní výzva není první, která do Prahy z Bruselu míří. Komise vyzvala už koncem minulého roku k tomu, aby se poplatky co možná nejvíce přiblížily úrovni nákladů. Přes tuto výzvu však chce ČTÚ sazby MTR zachovat na úrovních stanovených dříve, poznamenala komise.

Eurokomisařka Viviane Redingová

„Průměrná sazba za ukončení volání v mobilní síti v České republice je druhá nejvyšší v EU. I když vítáme úsilí ČTÚ zohlednit některé aspekty našeho doporučení již v rámci jeho stávajícího opatření, musím vyjádřit velké zklamání z toho, že český regulační orgán navrhuje zachovat úroveň sazeb za ukončení volání v mobilní síti, která byla větším operátorům uložena dříve.“

Eurokomisařka Viviane Redingová, pod níž v EK spadá oblast telekomunikací, uvedla, že jen výrazným snížením sazeb lze zabezpečit, aby čeští spotřebitelé mohli využívat nižší ceny u mobilních hovorů. „Taktéž naléhám na ČTÚ, aby nejmenšímu operátorovi uložil přísnější povinnosti a zacházel tak se všemi mobilními společnostmi stejně,“ dodala.

Tímto způsobem narážela Redingová na to, že podle Bruselu se nejmenšímu operátorovi, společnosti MobilKom, která provozuje mobilní síť U:fon, ukládají méně přísné povinnosti. To by však prý mohlo vést k selhání trhu či sporům mezi operátory, pokud by se tato firma rozhodla zvýšit své vlastní MTR nebo neprovádět ukončení hovorů ze sítí jiných operátorů.

Tři největší operátoři mohou do konce letošního roku účtovat maximálně 2,31 korun za minutu, avšak za období od 1. ledna do 30. června 2010 činí maximální sazba za ukončení volání v mobilní síti 1,96 korun za minutu.

„Stanovisko Evropské komise je reakce na návrh analýzy trhu číslo 7 (terminace v mobilních sítích), kterou Český telekomunikační úřad předložil komisi k notifikaci. Úřad se samozřejmě všemi připomínkami bude zabývat. Podrobně se k připomínkám a názorům komise ČTÚ vyjádří zítra,“ sdělila tisková mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková.

Vydáno pod