Bohatí Rusové se stahují z Karlových Varů. Zbavují se bytů, které v lázních před lety draze nakoupili. Obchodníkům s luxusním zbožím klesly tržby. Realitní kanceláře odhadují, že v lázeňské zóně je kvůli odlivu Rusů na prodej až pětina bytů, uvádí aktuální vydání týdeníku Ekonom.
Bohatí Rusové se stahují z Karlových Varů, v lázeňské zóně je na prodej až pětina bytů
Hlavním důvodem proměny Rusů z rozhazujících furiantů v šetřílky je krize na Ukrajině a Krymu a následné hospodářské sankce. V nejhorších měsících hodnota rublu k euru klesla o polovinu. V praxi to znamenalo, že Rusové v zahraničí o polovinu zchudli.
Neprodejných bytů, které se nabízejí za vysoké ceny, jsou v centru Varů i na kolonádě desítky, uvádí Ekonom. „Odhaduji, že v lázeňském centru je na prodej až pětina bytů,“ uvedla majitelka kanceláře Re/Max Air Lenka Stránská. Jde podle ní také o důsledek slabého rublu, a tedy relativního zchudnutí Rusů, kvůli němuž se mnozí z nich zbavovali zbytného luxusu.
„Podíl celoročně nevyužívaných bytů v lázeňské zóně se pohybuje mezi 70 až 80 procenty,“ odhaduje mluvčí realitní kanceláře Next Reality Tereza Lavičková. Tyto domy duchů se ale podle ní omezují právě jen na lázeňské centrum. Byty za rozumnou cenu mimo centrum se prý prodávají okamžitě.
Na odchod bohatých Rusů doplácejí i luxusní obchody v centru. I restaurace jsou v době obědů prakticky prázdné. „Bohatí Rusové tu už nejsou. A ti, kteří zůstali, nemají peníze. Tržby mi klesly o 70 procent,“ řekl prodejce šperků z českého granátu Mithat Tabaku.
Největší pokles počtu ruských hostů v lázních byl podle karlovarského primátora Petra Kulhánka v letech 2015 a 2016. „Letošní první pololetí ale ukazuje, že se Rusové zase začínají vracet,“ řekl Kulhánek. Rusů za prvních šest měsíců roku přijelo o deset tisíc více než loni. Jenže je to stále o čtvrtinu méně než v nejlepších časech.
Zkušenosti obchodníků, ale třeba také lázeňských domů navíc ukazují, že ruská klientela v Karlových Varech se dramaticky proměnila. „Ruští turisté teď vůbec nenakupují, nemají peníze,“ říká majitel prodejny šperků Prestige Jewellery. Zatímco dříve prý běžně utráceli za šperky z jeho nabídky i desítky tisíc, dnes obchody většinou minou.