Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Františka Savova, kterému vadilo, že jej Vrchní státní zastupitelství v Praze stíhá jako uprchlého. Podle Savova ale pouze policie neví, kde se ukrývá. Jak zjistila Česká televize, Ústavní soud stížnost odmítl jako nepřípustnou.
Ústavní soud odmítl stížnost Savova. Podnikateli vadilo, že je stíhán jako uprchlý
Savov nyní žije a podniká v Londýně. Odmítá, že by se v Británii skrýval před českou justicí. „Nikdy jsem se před nikým neskrýval ani neskrývám. Jako občan Evropské unie v EU svobodně podnikám a svobodně se pohybuji,“ řekl už dříve v médiích.
Na začátku července 2014 soud v Londýně nepravomocně rozhodl, že má být Savov vydán do České republiky, podnikatel se ale proti rozhodnutí odvolal a nyní čeká na verdikt odvolacího soudu. Tvrdí, že podle britského práva nebyly splněny podmínky pro jeho vydání.
Daňové úniky a legalizace výnosů z trestné činnosti
V květnu 2014 bylo proti Savovovi zahájeno trestní stíhání jako proti uprchlému. Policie ho obvinila z daňových úniků a legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle vyšetřovatelů spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty.
Státu tím podle kriminalistů vznikla škoda až čtyři miliardy korun. Loni v dubnu proto soud zamítl Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z podnikatelova účtu. Právě tuto škodu totiž podle názoru vyšetřovatelů způsobil.
V kauze je celkem obviněno jedenáct lidí. Savov všechna obvinění odmítá. Jde podle něj o snahu zmařit jeho obchodní aktivity. Za stíháním vidí tlak obchodního konkurenta Andreje Babiše (ANO), který vlastní vydavatelství Mafra. Tvrdí, že kvůli Babišově politické pozici nemá v Česku zaručeno právo na spravedlivý proces.
- V Česku je známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta, do jehož portfolia patřil deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné časopisy a firemní periodika. Skupina působí i na internetu a na knižním trhu. Část titulů Mladé fronty včetně deníku E15 od Savova koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.
- Na žebříčku nejvlivnějších osob českých médií, který počátkem roku 2015 zveřejnil časopis Forbes, mu patřila 11. příčka.
- Vždy si přísně střežil své soukromí. Rovněž jeho majetkové poměry a podnikatelské aktivity jsou obestřeny řadou nejasností.
- Odmítl spekulace, že skrytě řídí českou kampeličku Artesa, ačkoliv podle svých slov je jejím významným věřitelem a do budoucna by toto spořitelní družstvo rád ovládl.
- Bývá spojován i s lounskými železničními strojírnami Legios (současný název Heavy Machinery Services). Tvrdí, že je v minulosti financoval, je jejich největším věřitelem, ale neovládá je. Firma je nyní v insolvenci, kterou provázejí nejasnosti.
- Vlastní kyperskou společnost Maraflex, která počátkem roku 2013 koupila dejvický Hotel Praha a plánovala místo něj postavit rezidenční byty. Následně jej ale odprodala skupině PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner.
- Před časem figuroval jako svědek v kauze vyšetřování případu zmizelých 500 milionů z České konsolidační agentury.
- Narodil se 1. března 1972. V Británii podniká od roku 2008, mimo jiné v oblasti realit a letecké dopravy.