Tři stovky lidí dnes v Praze demonstrovaly proti prohlášení olympijského výboru

Praha - Více než tři stovky lidí dnes odpoledne demonstrovaly před sídlem Autoklubu u Hlavního nádraží v Praze, kde předtím jednal Český olympijský výbor (ČOV). Demonstranti žádali dodržování lidských práv v Číně a po celém světě a zároveň chtěli vyjádřit nesouhlas s výsledky dnešního jednání pléna olympijského výboru, který s výjimkou tří hlasů jednomyslně schválil odmítnutí bojkotu srpnové olympiády v Pekingu.

Demonstranti, kteří byli většinou členy devíti pořádajících neziskových organizací, před vchodem do budovy vyvěsili velký transparent, kde na bílém podkladu stál červenými písmeny vyvedený nápis „Sport + lidská práva = OH“. Na okolních lampách se pak objevily desítky tibetských vlajek. Organizátoři shromáždění tak chtěli dosáhnout toho, aby se členové výboru i sportovci samotní nebáli vyjádřit svůj názor na dění v dějišti letní olympiády.

Předseda ČOV Milan Jirásek při čtení prohlášení zdůraznil, že výbor je zásadně proti porušování lidských práv, zároveň však jednoznačně odmítl, že by česká strana uvažovala o bojkotu olympiády. „Naše stanovisko je neměnné a dalo by se shrnout asi takto: lidská práva ano, bojkot her ne,“ uvedl Jirásek.

„Bojkoty olympiád v sedmdesátých a osmdesátých letech nepřispěly k řešení problémů, naopak jen prohloubily spory a zostřily napětí mezi státy. Sport má stavět mosty, ne zdi mezi zeměmi,“ podotkl Jirásek.

Dodal, že ČOV se přidal k úmluvě dalších národních výborů o tom, že nebudou útočit proti čínské vládě v zájmu udržení jednoty a ochrany her i sportovců samotných.

„Jsou nám dávány nálepky, že jsme zbabělí, že k něčemu sportovce nutíme. Ale není to tak. Český olympijský výbor nikdy nepotlačoval právo sportovců na vyjadřování a platí to i pro Peking,“ uvedl Jirásek s tím, že účastníci her musí dodržovat článek 51 Olympijské charty. Podle něj v olympijských prostorách, na sportovištích a jiných místech není povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy.

Členové pléna Jiráskem přečtené prohlášení schválili téměř jednomyslně, dva se zdrželi hlasování a proti se postavil pouze Radim Masný, viceprezident Evropské asociace boxerů amatérů a člen výkonného výboru České boxerské asociace. Ten prohlášení označil za alibistické. Dopředu oznámil, že do Pekingu neodcestuje.

„Mám osobní zkušenost se sportovními podniky v Číně. Nevidím jediný důvod, proč bych se toho měl účastnit,“ prohlásil Masný. „Byl jsem před třemi lety na mistrovství světa v Mien-jangu, které sice bylo organizačně skvěle zvládnuté, ale město bylo úplně vylidněné a do hlediště byli nahnáni vojáci a organizovaní studenti. Nezdálo se mi, že by to sbližovalo lidi,“ uvedl Masný, kterému prý vadí i současná situace v Tibetu.

Český olympijský výbor
Zdroj: ČT24