Toxický odpad z Ukrajiny uloží česká firma v Německu

Praha - Toxický odpad z Ukrajiny, který měl podle tvrzení kyjevské radnice skončit v České republice, bude převezen do Německa, píše dnešní deník Právo. Na převozu, který je zatím ve stadiu příprav, spolupracuje podle zjištění listu blíže neupřesněná česká firma. Deník ve svém úterním vydání s odvoláním na kyjevské úřady uvedl, že kolona s 330 kubíky nebezpečného odpadu s karcinogenním beryliem má vyjet z bývalého závodu Zapad v Kyjevě v nejbližších dnech a skončit na neupřesněném místě v České republice. Jak k těmto informacím ukrajinští úředníci dospěli, není jasné, podotýká dnes Právo.

Podle nových informací budou kaly s beryliem v kontejnerech spuštěny do vytěžených dolů v Německu, kde už se nebezpečné odpady ukládají několik desítek let.

Převoz se připravuje

Převoz je zatím ve stadiu příprav a v nejbližších dnech neproběhne. Stále totiž chybějí náležité dokumenty, které zatím tamní úřady údajně nedodaly, řekl Právu dobře informovaný zdroj.

Slovenské ministerstvo životního prostředí v úterý listu potvrdilo, že o chystaném transportu z Ukrajiny ví, vyloučilo ale, že by odpad putoval do cíle přes slovenské území. Kudy povede trasa konvoje se 330 kubíky nebezpečného odpadu se tají. Spekuluje se, že přes Polsko, dodává deník.

Sklad beryliových solí umístěný nedaleko kyjevských obytných čtvrtí označují v ukrajinské metropoli za časovanou bombu. Až do rozpadu SSSR počátkem 90. let se berylium odváželo na skládku nebezpečného odpadu u Leningradu (dnes Petrohrad), kam směřovalo až 80 procent odpadů. Po osamostatnění Ukrajiny ale Rusko převoz nebezpečné látky odmítlo a berylium se začalo hromadit v ukrajinské metropoli.

Odvoz odpadu přijde Ukrajinu na stovky milionů

V Kyjevě je dnes podle ekologů na 33 nebezpečných míst s uskladněnými chemickými látkami. V katastru města je například ještě z 80. let uskladněn radioaktivní izotop vodíku tritium, který má být převezen do zóny černobylské jaderné elektrárny. Na závodě Radikal je uskladněna rtuť, v kyjevském ústavu pro jaderný výzkum mají funkční jaderný reaktor.

Kyjevská radnice najala na likvidaci odpadu izraelskou firmu SIGroup Consort Ltd. Společnost se sídlem ve městě Kfar Saba počátkem srpna vyhrála příslušnou veřejnou soutěž. Už letos v květnu svěřily ukrajinské úřady na základě výběrového řízení této firmě odvoz nebezpečného odpadu z 22 ukrajinských regionů. Akce, jejímž cílem je zbavit Ukrajinu ekologické zátěže ze sovětské éry, má stát státní pokladnu 176 milionů hřiven (396 milionů korun).