Soud osvobodil dva muže viněné z účasti na vytunelování CS Fondů

Praha - Městský soud v Praze dnes zprostil bývalého šéfa Finančního analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) Jiřího Kudlíka a jednatele firmy Crassus Petra Müllera obžaloby z účasti na vytunelování CS Fondů z roku 1997. Státní zástupce Marek Solar dnes nevyloučil možnost obnovy řízení proti lidem, kteří byli v minulosti obviněni v souvislosti s případem vytunelovaných CS Fondů, ale jejich stíhání bylo zastaveno. Jde mimo jiné o miliardáře Pavla Tykače. Dnešní rozsudek padl v již druhém procesu souvisejícím s kauzou CS Fondů, z nichž bylo v roce 1997 vyvedeno přes 1,23 miliardy korun.

Podle předsedy senátu Kamila Kydalky se neprokázalo, že by se Kudlík s Müllerem úmyslně účastnili miliardového podvodu. Při odůvodnění je dokonce označil za „figurky na šachovnici“. Přestože nejmenoval, naznačil, že skutečnými „hráči“ byli lidé kolem miliardáře Pavla Tykače. Ten byl kvůli kauze také obviněn, jeho stíhání však bylo zastaveno. Podle Kydalky se tak stalo „záhadným způsobem“.

Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyři nepodmíněné tresty. Odvolací senát poslal v roce 2007 dva jednatele obchodníka s cennými papíry - společnosti Umana - Josefa Matoulka a Vladislava Nadě, makléře Umany Tomáše Roitha a šéfa představenstva investiční společnosti CS Fond Václava Vojtíška do vězení na osm, pět a dvakrát čtyři roky.

Čtveřice se podle soudů za účasti dalších lidí podílela na podvodném ovládnutí CS Fondů a následném převodu jejich majetku - více než 1,23 miliardy korun - na účet makléřské firmy Umana u Plzeňské banky. Za tuto transakci fondy získaly akcie podniku Drůbež Příšovice, které měly podle obžaloby asi desetinovou tržní hodnotu. Peníze po několika převodech skončily na zahraničních účtech.

Kudlíka státní zástupce viní z toho, že jako vedoucí FAÚ nepodal trestní oznámení a nezabránil tak transakci, při níž odešlo zhruba jeden a čtvrt miliardy korun za hranice. Podle obžaloby se tak stalo přesto, že měl z několika zdrojů - například od tehdejšího šéfa Úřadu pro cenné papíry ministerstva financí Jana Veverky nebo někdejšího šéfa Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti (SPOK) Evžena Šírka - informace o tom, že jde o nezákonné odčerpání financí CS Fondů.

Müllera viní žalobce z toho, že v lednu 1997 účelově doporučil Naďovi pro obchod s akciemi společnosti Drůbež Příšovice jako makléře Roitha. Dále se podle spisu podílel na ovládnutí CS Fondů skupinou kolem Matoulka tím, že za Crassus na přelomu února a března 1997 nakoupil od kyperské společnosti Austel Enterprises Limited akcie CS Fondů, za které nezaplatil a prodal je ruské společnosti Kos-Mos, navázané na Matoulka a spol., která za ně taky nezaplatila. Firma pak vyměnila představenstvo fondu, následoval obchod s akciemi Drůbež Příšovice a vyvedení peněz.

Reportáž Edity Horákové (zdroj: ČT24)