Ropákem roku je ministr Tošovský - chce prolomit těžební limity

Brno - Ropákem roku 2009 vyhlásili ekologové ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského. Ocenění za nejhorší ekologický počin minulého roku si v anketě Dětí Země vysloužil za návrh na prolomení limitů těžby uhlí. Zelenou perlu udělovanou za antiekologický výrok dostal náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda (ČSSD), a to také díky těžebním limitům, když v rozhovoru uvedl: „Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla.“

Druhý za Tošovským skončil mezi ropáky šéf ČEZu Martin Roman. Ekologové mu zazlívají způsob, jímž chce modernizovat hnědouhelnou elektrárnu Prunéřov II. Třetí skončil tradiční finalista ankety prezident Václav Klaus, a to mimo jiné kvůli podpoře kácení kůrovcem napadených stromů v Národním parku Šumava. Ekologové kritizují i to, že lidem doporučoval, aby si nakoupili klasické žárovky do zásoby, než aby používali nová nízkoenergetická světla.

Vstup Petra Malého (zdroj: ČT24)

Mezi trojici nejkontroverznějších výroků se kromě Koudy probojoval i poslanec a pražský radní Jiří Janeček (ODS). V reportáži o chystaném golfovém hřišti v Praze-Klánovicích řekl: „Myslím si, že ta lokalita je nádherná. Myslím si, že aby tam byl jenom les, je škoda.“ Předsedkyni Svazu minerálních vod ČR Janu Ježkovou porota ocenila třetím místem za výrok: „Pitná voda z vodovodu je především určena k jiným účelům než k přímému pití.“

Mezi finalisty se dostala i poslankyně zelených Kateřina Jacques za výroky o biomase. Podle Miroslava Patrika z Dětí Země ne proto, že by se jednalo o antiekologické vyjádření. Výrok „biomasa, to je bioodpad, který se zpracovává do biomasy,“ však podle některých členů komise biomasu a ekologické využívání odpadu zesměšňuje.